Artykuły do poczytania

Nieznane historie, regionalne tradycje i niepospolite zjawiska, czyli małopolskie fenomeny opisane przez pasjonatów i znawców regionu: podróżników, etnografów i przyrodników.

Patron małopolskich kościołów

Jest opiekunem dzieci, jeźdźców, kawalerii, krawców, podróżników, właścicieli winnic i żebraków, a także wielu kościołów i parafii. W Małopolsce również. My zaglądamy do dwóch kościołów: w Krzeszowicach i Grywałdzie.

Zobacz

Autoportret i moda na „selfie”… Zagadka autoportretu

Obecnie panuje moda na autoportrety popularnie zwane selfie. Może je zrobić każdy za pomocą już nawet nie aparatu fotograficznego, a telefonu. Jest w nas narcystyczna potrzeba pokazywania i oglądania swojego wizerunku. Kiedyś, tworzenie autoportretu było procesem.

Zobacz

Małopolskie H2O

Źródła, źródełka, zdroje, uzdrowiska – mamy się czym chwalić i w czym wybierać. Małopolskie wody mineralne pomagają w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości, poprawiają samopoczucie i witalność organizmu. Gdzie ich szukać? 

Zobacz

Schronienie na polskim Spiszu

Górskie schronienie kojarzy nam się współcześnie przede wszystkim ze schroniskami turystycznymi. Niewiele osób pamięta, że pierwszymi budynkami pełniącymi takie funkcje były budowane przez pasterzy koliby, izbice, budy, stajnie, szopy, szałasy i bacówki. 

Zobacz

W kuchni i w apteczce

Miód to niejedyny produkt pszczeli, z którego na co dzień korzystamy. Jakie jeszcze pszczele dobrodziejstwa znajdziemy w swoich spiżarniach, kuchniach i… apteczkach? 

Zobacz

Zamek Lipowiec

Na wysokim, lesistym wzgórzu nad Wisłą, na północ od wsi Babice znajdują się ruiny zamku zwanego Lipowcem. I jest coś, co nocami przypomina o jego mrocznej historii…

Zobacz

Cud świętego Witkacego

24 lutego 1985 roku odbyło się inauguracyjne przedstawienie Teatru Witkacego w sali teatralnej Domu Zdrojowego dr. Chramca. Nikt wtedy nie…

Zobacz

Sztuka na pograniczu polsko-węgierskim

Nie ulega wątpliwości, że w średniowieczu podstawą dla wzbogacania się miast był handel. Miejscem wymiany handlowej był rynek miasta, a szlaki handlowe siatką łączącą rynki poszczególnych ośrodków. Szlaki te w Karpatach powstały w naturalny sposób w dolinach wyrzeźbionych przez przepływające potoki i rzeki górskie.

Zobacz

Bergitka Roma, Polska Roma, Kełderasze, Lowarzy

Romowie zamieszkujący Polskę nie stanowią jednolitej grupy etnicznej. Można by wymienić wiele różnic pomiędzy nimi. Posługują się różnymi dialektami języka romani, w różny sposób kultywują tradycję. Do Polski przybywali na przestrzeni wieków, osobno, z innych krajów. Obecnie – w zależności od tego, do której z czterech grup językowo-etnograficznych przynależą – prowadzą odmienny tryb życia, są inaczej sytuowani i w inny sposób podchodzą do gadziów, czyli nas – obcych.

Zobacz