Beskid Sądecki, od lat gęsto zaludniony i zagospodarowany, jest istną mozaiką siedlisk. Dawno temu jak okiem sięgnąć porastała go puszcza. Wraz z rozwojem osadnictwa, ludzie zaczęli wycinać las, wypasać bydło i owce. Powstawały łąki, pastwiska, polany i pola uprawne. W dolinach budowano zagrody, zakładano ogrody i sady. Każde z tych miejsc stanowi dom dla różnych gatunków roślin i zwierząt. I chociaż ten tradycyjny krajobraz zanika, ludzie porzucają wypas i uprawę ziemi, zabudowa wchodzi coraz wyżej na wzniesienia, a łąki i pastwiska zarastają lasem – wciąż są miejsca, gdzie widać ślady dawnego życia.

W sierpniu, w Barcicach koło Starego Sącza, odbywa się festiwal Pannonica. Jak możemy przeczytać na stronie festiwalu, jest to miejsce spotkań i celebrowania kontaktu z żywą kulturą (…) i naturą”. Będąc w okolicy, warto wziąć udział nie tylko w tym wydarzeniu, ale też wybrać się, choćby na krótki spacer w otaczające nas góry i chłonąć zarówno widoki, jak i niepowtarzalną muzykę natury: szum drzew, bzyczenie owadów na kwietnych łąkach, śpiew ptaków.

Wskazówki praktyczne: Jeśli przyjedziemy do Rytra samochodem, możemy zostawić go na parkingu w miejscu stosunkowo bliskim odejściu czerwonego szlaku na Niemcową. Z drogi 87 skręcamy w kierunku Urzędu Gminy, wkrótce dojedziemy do parkingu, który będzie po naszej prawej stronie. Zaparkowawszy samochód, wracamy na drogę 87 i skręcamy w prawo. Po chwili dojdziemy do czerwonego szlaku.

*Jeśli planujecie wyskoczyć na wycieczkę w czasie Festivalu Pannonica, długość trasy wynosi ok. 13 km + 11 km samochodem (licząc ze startem i powrotem samochodem do Barcic).