Woda jest niezbędna do życia. Co więcej – miejsca, gdzie jest jej niewiele, charakteryzują się znacznie mniejszym bogactwem gatunków niż te w nią obfitujące. To także woda, jak mało który czynnik, kształtuje naszą planetę. Rzeki rzeźbią najtwardsze nawet skały, tworząc malownicze kaniony. W dorzeczu Amazonki rosną najbardziej okazałe lasy deszczowe. W dolinie Nilu czy między Eufratem a Tygrysem powstawały pierwsze wielkie cywilizacje. Jednak o ogromnym znaczeniu wody możemy mówić zarówno w makro-, jak i mikroskali, a żeby zaobserwować jej działanie, nie trzeba wybierać się daleko.

Na wschód od Krakowa, w widłach rzek Wisły i Raby, rozciąga się Puszcza Niepołomicka, jeden z największych kompleksów leśnych w Małopolsce. Dawniej podmokła, miejscami wręcz zabagniona, poprzecinana była gęstą siecią rzek. Trudno było po niej wędrować. Jednak w miarę rozwoju osadnictwa i wykorzystywania gospodarczego puszczy stopniowo osuszano ją i wycinano. Jej zasoby wodne wciąż się kurczą, a przyczyniają się do tego zmiany klimatyczne oraz regulacja okolicznych cieków wodnych.

Puszcza Niepołomicka to wspaniałe miejsce na wycieczkę pieszą czy rowerową. Zapraszamy do poznania kilku miejsc, w których woda ma kluczowe znaczenie. Naszą podróż najlepiej odbyć na rowerze – piechotą zajęłoby to cały dzień.