MAŁOPOLSKA TO GO

Grodzisko, fot. J. Dragon, 2022 ©

Rowerem po dnie morza

  • 5 obiektów
  • 33 km
  • 3 godz.
  • rower
  • Bez samochodu
  • Sportowe

Jeśli czytając ten tekst jesteś akurat gdzieś na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwyczajowo nazywanej Jurą), wyobraź sobie, że przenosisz się w czasie jakieś 160 milionów lat wstecz. Gdyby taka podróż była możliwa, należałoby pamiętać o wzięciu ze sobą pewnego kluczowego wyposażenia – sprzętu do nurkowania.

Ziemia nie zawsze wyglądała tak, jak teraz i w swej burzliwej historii podlegała wielu przeobrażeniom (wciąż zachodzącym). Około 160 milionów lat temu teren obecnej Jury pokrywały wody morza. Zresztą, morze pojawiało się tu kilkukrotnie, w wyniku czego powstawały dolomity, margle i najbardziej kojarzone z tym miejscem wapienie. To właśnie dzięki temu ciepłemu morzu z okresu jury krajobraz pomiędzy Krakowem a Częstochową pełen jest niezwykle malowniczych, białych ostańców skalnych, a w murach niejednego zamku, kościoła czy choćby mostu można odnaleźć ślady prehistorycznych stworzeń.

Opisane poniżej punkty można połączyć trasą tworzącą pętlę i odwiedzać je w dowolnej kolejności (* długość pętli to 33 km. Długość trasy od pierwszego do ostatniego punktu to około 19 km). Do znajdującej się w Racławicach Powroźnikowej Skały można dojechać samochodem, który zaparkujemy przy pobliskim cmentarzu.

Do Czajowic i Będkowic dojedziemy komunikacją publiczną z Krakowa (linia 310 i LO rekreacyjna z przyczepką na rowery). Z tych miejsc jest blisko do punktów znajdujących się na trasie wycieczki.

Autor: Katarzyna Śnigórska
Licencja: CC BY-SA
Data publikacji: 2022

obiekty na trasie

1

Jurajska mozaika

2

Na skrzydłach wiatru

3

Dolina, w której przycupnął słoń

4

Życie w ciemnościach

5

Amonity w rojownikach

?

Rowerem po dnie morza

nawiguj do celu

więcej na:

przydatne informacje:

Możliwość zwiedzania:
Szczegółowe informacje na stronie internetowej
Czas zwiedzania:
Opłaty:
Parking:
Toaleta:
Gastronomia:

Do poczytania

Podobne trasy

Trasy w pobliżu

Na szlaku przydaje się prowiant 😉 Ta strona używa plików cookies i localStorage.
Korzystając z niej, akceptujesz ich wykorzystywanie zgodnie z polityką prywatności.