Jeśli czytając ten tekst jesteś akurat gdzieś na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (zwyczajowo nazywanej Jurą), wyobraź sobie, że przenosisz się w czasie jakieś 160 milionów lat wstecz. Gdyby taka podróż była możliwa, należałoby pamiętać o wzięciu ze sobą pewnego kluczowego wyposażenia – sprzętu do nurkowania.

Ziemia nie zawsze wyglądała tak, jak teraz i w swej burzliwej historii podlegała wielu przeobrażeniom (wciąż zachodzącym). Około 160 milionów lat temu teren obecnej Jury pokrywały wody morza. Zresztą, morze pojawiało się tu kilkukrotnie, w wyniku czego powstawały dolomity, margle i najbardziej kojarzone z tym miejscem wapienie. To właśnie dzięki temu ciepłemu morzu z okresu jury krajobraz pomiędzy Krakowem a Częstochową pełen jest niezwykle malowniczych, białych ostańców skalnych, a w murach niejednego zamku, kościoła czy choćby mostu można odnaleźć ślady prehistorycznych stworzeń.

Opisane poniżej punkty można połączyć trasą tworzącą pętlę i odwiedzać je w dowolnej kolejności (* długość pętli to 33 km. Długość trasy od pierwszego do ostatniego punktu to około 19 km). Do znajdującej się w Racławicach Powroźnikowej Skały można dojechać samochodem, który zaparkujemy przy pobliskim cmentarzu.

Do Czajowic i Będkowic dojedziemy komunikacją publiczną z Krakowa (linia 310 i LO rekreacyjna z przyczepką na rowery). Z tych miejsc jest blisko do punktów znajdujących się na trasie wycieczki.