Historia wykuta w soli
Kopalnia Soli w Bochni to atrakcja pogodoodporna. Ze stałą temperaturą 15–17 °C i wilgotnością powietrza 70% – w kwestii meteorologicznej nic nas tu nie zaskoczy.
Ale możliwości zwiedzania kopalni jest wiele i różnią się one stopniem trudności, długością trasy oraz czasem zwiedzania. Można je dobrać odpowiednio do wieku oraz kondycji turystów, zgodnie z zasadą „dla każdego coś miłego”.
Najpopularniejszym wyborem jest trasa z ekspozycją multimedialną. W zależności od wariantu można połączyć ją z innymi aktywnościami dostępnymi w kopalni, m.in. przeprawą łodziami czy przejściem Końską Drogą. Część trasy pokonujemy kolejką o imieniu „Kuba”. Kolejka nazwana została na cześć ostatniego konia, który pracował w bocheńskich podziemiach.
Dla rodzin z małymi dziećmi przygotowano specjalną trasę polegającą na zwiedzaniu królestwa Skarbnika oraz spotkaniu z nim.
W bocheńskiej kopalni można też popływać łodzią! W zalanej, solankowej komorze wsiadamy do łodzi, gdzie z pomocą flisaków turyści przepływają odległość 120 m.
Trasa historyczna – wyprawa w solne góry to ekstremalna trasa poprowadzona w najstarszych, średniowiecznych, nieudostępnianych do tej pory turystom wyrobisk bocheńskiej kopalni. Uwaga! Jej przejście wymaga dobrej kondycji fizycznej.
Dla geologów, przyrodników, pasjonatów budowy ziemi przygotowana jest trasa przyrodnicza prezentująca skały i minerały budujące bocheńskie złoże.
Śladami kaplic bocheńskich górników to trasa prowadząca przez sześć kaplic górniczych. Pełniły one bardzo ważne funkcje w kopalni – od miejsc kultu, punktów orientacyjnych czy zapewniania pocieszenia i bezpieczeństw.
Jeśli nie macie ochoty na dłuższe zwiedzanie, to pobyt w komorze Ważyn również może zapewnić ekstremalne doznania. Na głębokości 248 metrów pod ziemią można pograć w piłkę na sali gimnastycznej, pobawić na placu zabaw czy poleżeć na leżakach na solnej plaży.
Komu mało atrakcji, może zostać na noc. Pobyt nocny w komorze Ważyn to niesamowite doświadczenie, tu nigdy nie wstaje świt…
Czas zwiedzania: 3–4 godz. (w zależności od rodzaju trasy)
Wstęp płatny
Parking: płatny parking przy kopalni
Możliwy dojazd pociągiem podmiejskim lub busem z Krakowa