MAŁOPOLSKA TO GO

Tropy wilka, fot. J. Dragon CC BY-SA

Zew dzikiej przyrody

  • 5 obiektów
  • 12 km
  • 5 godz.
  • pieszo
  • Bez samochodu
  • Malownicze

Odwieczna tęsknota za wędrówką

Szarpie łańcuchem przyzwyczajeń 

I znów z zimowego snu

Budzi się we krwi dziki zew

/Jack London, Zew Krwi/

Kto za młodu zaczytywał się w powieściach Jacka Londona, ten marzył o przemierzaniu bezkresnych lasów dalekiej amerykańskiej Północy, o czytaniu tropów, nasłuchiwaniu wilczego wycia, obserwowaniu cichego lotu sowy i podglądaniu pracowitych bobrów. O rozgwieżdżonym niebie nad głową i skrzypieniu zmrożonego śniegu pod butami. O dzikiej, nieokiełznanej, rządzącej się swoimi prawami przyrodzie.

Coraz trudniej jest znaleźć takie miejsca, zwłaszcza w gęsto zaludnionej, zabudowanej i zagospodarowanej Europie, ze sztucznymi światłami tłumiącymi światło gwiazd, z prawie bezśnieżnymi już zimami, z lasami poranionymi wycinką i zagęszczającą się siecią dróg, z uregulowanymi i zabetonowanymi rzekami. Jednak wciąż, jeśli będziemy wędrować z uważnością, rozglądając się i nasłuchując, jeśli dopisze nam szczęście, ta dzika przyroda, trwająca pomimo tylu przeciwności, ukaże nam swoje niezwykłe oblicze.

Zapraszamy na wędrówkę po Gorcach. Choć to teren łatwo dostępny, ciasno otoczony zabudowaniami, na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego można spotkać dzikich mieszkańców karpackich lasów. Proponowana tu trasa jest prosta, jeśli jednak wędrujesz zimą, weź pod uwagę, że może tu być stosunkowo dużo śniegu, a szlak niekoniecznie będzie przetarty. 

Startujemy z okolic przystanku autobusowego Lubomierz Rzeki (49°35'35.6"N 20°13'35.2"E). Możesz tu przyjechać autobusem kursowym lub samochodem – w pobliżu znajduje się niewielki parking (weź pod uwagę, że często była zapełniony). Poruszamy się żółtym szlakiem, który w swoim początkowym odcinku prowadzi asfaltową drogą wśród domów. Wkrótce mijamy zwartą zabudowę, a asfalt przechodzi w ścieżkę prowadzącą przez otwarty teren. 

Autor: Katarzyna Śnigórska
Licencja: CC BY-SA
Data publikacji: 2024

obiekty na trasie

Rude futro lisa z białym podbrzuszem i ciemnymi kończynami. Lis siedzi na ziemi w otoczeniu kamieni, suchych liści i trawy, patrząc prosto w obiektyw.
1

Lis – chyży rudzielec

49°35'26.8"N 20°13'06.4"E

Ślady wilka odciśnięte w śniegu, wyraźnie widoczne na białej powierzchni. Ślady ukazują kształt łap drapieżnika.
2

Wilk – szary brat

49°35'06.1"N 20°11'41.6"E

Jeleń z dużymi porożami stojący na polu pełnym kwitnących żółtych kwiatów, otoczony drzewami i mgłą, co nadaje scenie nastrojowy klimat.
3

Jeleń – jesienny amant

49°34.39506'N, 20°11.29451'E

Puszczyk uralski siedzący na gałęzi w zimowym lesie. Wokół gałęzie pokryte cienką warstwą śniegu, tworzące malowniczy zimowy krajobraz.
4

Puszczyk uralski – bezszelestny łowca

49°33'51.9"N 20°13'07.6"E

Bóbr podczas zimy, w śniegu przygryzający pień drzewa. Ślady intensywnego żerowania na drzewie widoczne w postaci ogryzionego pnia.
5

Bóbr – architekt krajobrazu

49°34'28.562"N, 20°13'11.029"E

?

Zew dzikiej przyrody

nawiguj do celu

więcej na:

przydatne informacje:

Możliwość zwiedzania:
Szczegółowe informacje na stronie internetowej
Czas zwiedzania:
Opłaty:
Parking:
Toaleta:
Gastronomia:

Do poczytania

Podobne trasy

Trasy w pobliżu

Na szlaku przydaje się prowiant 😉 Ta strona używa plików cookies i localStorage.
Korzystając z niej, akceptujesz ich wykorzystywanie zgodnie z polityką prywatności.