Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, malowniczo położone na wapiennych skałach nad Wisłą, to jedna z głównych atrakcji Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego*. W całej swej okazałości prezentuje się od strony leżącej pod drugiej stronie rzeki miejscowości Piekary. Planując wycieczkę do Tyńca warto nie ograniczać się jedynie do zwiedzania klasztoru i spaceru po wale wiślanym. W okolicy istnieje wiele miejsc o dużych walorach przyrodniczych – m.in. odsłonięcia skalne, użytki ekologiczne oraz rezerwat przyrody. Zielony szlak okrężny wokół Tyńca, o długości niecałych 11 km, łączy najbardziej atrakcyjne miejsca w okolicy.

Przejście całego szlaku jest zadaniem dosyć wymagającym. Dla osób z małymi dziećmi lepszym rozwiązaniem będzie podzielenie trasy na kilka mniejszych odcinków. Do niektórych miejsc na szlaku można również bezpośrednio dojechać samochodem.

Zdjęcia: Teresa Ścisłowicz, Anna Boguś, Piotr Sułek

*Broszurę z trasą wycieczki można pobrać w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, ul. Vetulaniego 1 A, 31-227 Kraków.