Drzewa towarzyszą nam przez całe życie. Siadamy w ich cieniu, jemy ich owoce i wykorzystujemy drewno; zdobią nasze miasta i ogrody, a czasem również – jak w Boże Narodzenie – nasze domy. Można śmiało powiedzieć, że dzięki drzewom istniejemy: oddychamy wytworzonym przez nie tlenem, a rozległe lasy porastające naszą planetę ustabilizowały klimat, umożliwiając powstanie gatunków, z którymi współcześnie dzielimy Ziemię.

Nasi przodkowie spędzali całe życie w koronach drzew. A jednak na co dzień przyjmujemy je za coś oczywistego, często wręcz coś, co nam przeszkadza –zasłania słońce lub liśćmi zaśmieca chodnik. Drzewa pojawiły się na Ziemi długo przed nami i wciąż tu będą, kiedy nasz gatunek wyginie. One świetnie poradzą sobie bez nas, my bez nich – nie.

Zapraszamy na spacer wśród drzew, z których każde jest inne, ma swoje upodobania i swoją historię. Naszą wędrówkę rozpoczniemy na alei Panieńskich Skał w Krakowie. Powędrujemy czarnym szlakiem w kierunku ogrodu zoologicznego, a następnie przez Przegorzalską Przełęcz na Sikornik. Po około 3 godzinach dotrzemy do Muzycznej Polany, gdzie zakończymy wycieczkę przy jednym z najpiękniejszych drzew w Lesie Wolskim.