Wiosna to ulubiona pora roku wielu osób. Można schować czapki i rękawiczki, wyjść na popołudniowy spacer w świetle słonecznym, a świat z monochromatycznego zmienia się w coraz bardziej kolorowy. W przyrodzie jest to okres ogromnych przemian, wzmożonego wzrostu i gorączkowej krzątaniny. Trzeba zdążyć z wydaniem kwiatów i owoców, ze znalezieniem partnera i odchowaniem potomstwa, zanim znów nadejdą krótkie i zimne dni. Obserwowaniem tych wiosennych przemian najdłużej możemy cieszyć się w górach, w których zima trzyma dłużej i zdarza się, że wraca, by obfitymi opadami śniegu przykryć pierwsze kwiaty i dopiero co uwite gniazda ptaków.

Oto propozycja parogodzinnej wycieczki na wznoszący się nad Rabką-Zdrojem Krzywoń, której trasa poprowadzi nas przez różne siedliska: nadwodne, leśne, łąkowe i przydrożne. W każdym z nich wiosna przybiera nieco inne oblicze.

Możemy tu dotrzeć samochodem (na początku ścieżki znajduje się niewielki parking) lub podjechać autobusem do przystanku Rabka-Zdrój – Krzywoń. Początkowo będziemy wędrować ścieżką edukacyjną „Krzywoń”, by następnie wrócić w to samo miejsce żółtym szlakiem lub powędrować nim w drugą stronę, w kierunku kościoła na Piątkowej Górze.

*długość dla trasy kończącej się pod kościołem na Piątkowej Górze.