Turbacz i zachodnia strona Gorców przyciągają zazwyczaj więcej turystów niż ich wschodnia część. Niedługo jednak może się to zmienić, a wszystko za sprawą projektu zrealizowanego przez gminę Ochotnica Dolna.

W tym malowniczym regionie położonym w obrębie masywów Gorca i Lubania postawiono cztery wieże widokowe, z których roztaczają się przepiękne widoki na okoliczne góry, w tym nie tylko na Gorce, ale także Beskid Wyspowy, Sądecki, Żywiecki oraz Tatry. Wyruszamy Szlakiem Kultury Wołoskiej, aby wspiąć się na jedną z nich, a przy okazji przyjrzeć się interesującym zabytkom i historii regionu.

Na wieżę widokową na Magurkach (1108 m n.p.m.) można dostać się trasą w dwóch wygodnych wariantach. Jeden ze szlaków, znakowany zielonym kolorem, prowadzi z osiedla Jaszcze w Ochotnicy Górnej ścieżką edukacyjną im. por. pil. W. Beimbrinka prosto na wieżę widokową, dalej na Pańską Przechybkę i wzdłuż potoku Jaszcze, co pozwala zrobić około 10-kilometrową pętlę. Tę opcję polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi, bo jest nieco mniej wymagająca, a zarazem umożliwia dotarcie do najbardziej malowniczych punktów tej wycieczki.

Drugi wariant szlaku, który opisujemy poniżej, prowadzi na szczyt Magurek Szlakiem Kultury Wołoskiej. Wycieczkę rozpoczynamy na osiedlu Forendówki. Do obu miejsc najwygodniej dotrzeć samochodem, który można swobodnie zaparkować na poboczu lub w wyznaczonych miejscach.