Wąwóz Zimny Dół to wyjątkowe miejsce położone w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na zachód od Krakowa, w pobliżu miejscowości Czułów.

Dużą część wąwozu objęto ochroną w postaci rezerwatu przyrody – przede wszystkim ze względu na malownicze, zbudowane z wapieni górnojurajskich formy skałkowe, tak charakterystyczne dla tego regionu. Tworzą tu one bramy, iglice, okapy i labirynty przywodzące na myśl miasto skalne. Skąd nazwa „Zimny Dół”? Ponoć pochodzi ona od często zalegających tu mas chłodnego powietrza, zatrzymywanych przez strome ściany wąwozu. Ale nawet w Zimnym Dole po najsurowszej zimie nadchodzi wiosna i robi się ciepło. A wtedy wąwóz ożywa, rozkwita wielobarwnymi kwiatami i rozbrzmiewa śpiewem ptaków.

Do Zimnego Dołu można dotrzeć samochodem – przy drodze głównej znajduje się spory parking (50.072014, 19.684605). Stamtąd ruszamy już pieszo czerwonym szlakiem turystycznym i po przejściu około 800 m dochodzimy do rezerwatu. Przed wejściem na ścieżkę dydaktyczną warto zobaczyć źródło, które samo w sobie stanowi ciekawe zjawisko –jako jedno z nielicznych w Polsce wypływa wprost z jaskini. Źródło znajduje się po drugiej stronie asfaltowej drogi względem ścieżki przyrodniczej.

Od źródła ruszamy ścieżką, by po kilkudziesięciu metrach, przekraczając niewielki potok, wejść na zieloną ścieżkę dydaktyczną tworzącą pętlę. Czy pójdziemy w prawo czy w lewo – wrócimy do tego samego miejsca. My opisujemy trasę poruszając się w prawą stronę.