Lipnica Murowana to niewielka miejscowość o średniowiecznym rodowodzie, zaskakująca liczbą cennych zabytków. Pierwszej lokacji miasta dokonał Władysław Łokietek w 1326 roku. Pod koniec XIV wieku Lipnica została otoczona murami i zyskała nazwę Murowanej. Średniowieczny układ urbanistyczny jest do dzisiaj widoczny. Centrum miejscowości stanowi kwadratowy rynek, z którego naroży wybiegają pary uliczek. Parterowa, w większości drewniana zabudowa rynku ma również zabytkowy charakter. Przy wielu domach zachowały się podcienia wsparte na słupach. Na rynku stoi figura św. Szymona – głównego patrona Lipnicy. To właśnie tutaj odbywa się doroczny Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego, zapoczątkowany w 1958 roku.

Położona w malowniczej kotlinie Lipnica Murowana jest dobrą bazą do wycieczek krajoznawczych po Pogórzu Wiśnickim i Beskidzie Wyspowym. W najbliższym sąsiedztwie miejscowości znajduje się niezwykle ciekawy pomnik przyrody nieożywionej – Kamienie Brodzińskiego. Proponowana wycieczka łączy w sobie walory kulturowe i przyrodnicze okolicy.

*Broszurę z trasą wycieczki można pobrać w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, ul. Vetulaniego 1 A, 31-227 Kraków.