Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec jest kulturalnym centrum regionu oraz samego Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Przez cały rok Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, zaś w okresie wiosennym i letnim na jego terenie odbywają się liczne imprezy plenerowe: koncerty, kiermasze i konkursy twórczości regionalnej. Na stałe do kalendarza kulturalnych wydarzeń wpisał się już festiwal Etnomania oraz Międzynarodowy Festiwal Organowy Muzyki Kameralnej i Organowej.

Zwiedzanie parku etnograficznego można połączyć z krótką wycieczką przyrodniczą. W bezpośrednim sąsiedztwie skansenu położony jest malowniczy rezerwat przyrody „Lipowiec” z ruinami średniowiecznego zamku. Nieco dalej na zachód leży rezerwat „Bukowica”. Oba rezerwaty łączą dwa szlaki piesze, biegnące przez okoliczne pola i lasy, jednak dla rodzin z małymi dziećmi najdogodniejszym rozwiązaniem będzie pokonanie dzielącego je dystansu samochodem.

*Broszurę z trasą wycieczki można pobrać w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, ul. Vetulaniego 1 A, 31-227 Kraków.