Pogórza Karpat to niezwykła kraina. Bardziej przyjazna człowiekowi niż wysokie góry o ostrych i długich zimach, marnej jakości glebie i stromych zboczach, gdzie uprawa zbóż czy warzyw była zawsze wyzwaniem.

Na Pogórzach życie jest łatwiejsze, ale i tu nie brakuje trudno dostępnych wąwozów i parowów, otoczonych lasem piaskowcowych skał o przedziwnych kształtach oraz ukrytych przed ludzkim wzrokiem jaskiń. To zawsze działało i wciąż działa na wyobraźnię, która przez wieki zasiedliła bory, potoki i jeziora różnymi demonicznymi istotami.

Lasami i zamieszkującą je zwierzyną opiekował się Leszy. Baby czyhały na dzieci, które zbytnio oddaliły się od dorosłych. Czarty psociły i namawiały do różnych bezeceństw. Utopce wciągały pod wodę i dusiły. Gdy pojawiło się chrześcijaństwo, całe to towarzystwo wcale nie zniknęło. Część duszków i demonów wycofała się w niedostępne miejsca, których było coraz mniej i mniej. Część natomiast poradziła sobie zupełnie nieźle. Czarty stały się diabłami, baby – czarownicami. I tak przetrwały w podaniach, baśniach i legendach, w które obfitują pogórzańskie krainy.

Szczególnie wiele jest tu opowieści właśnie o diabłach i czarownicach, których działaniem tłumaczono często powstanie niezwykłych form skalnych, a niepokój, który ogarniał człowieka w głębokim wąwozie czy nieprzebytym, ciemnym lesie – ich obecnością. Warto wybrać się na poszukiwanie czartów i wiedźm, gdyż u korzeni tych przedziwnych historii są wspaniałe dzieła przyrody, które wciąż możemy podziwiać.

*Opisane tu miejsca można odwiedzić w ciągu jednego dnia, jeśli dysponujemy samochodem lub rowerem. Można również podzielić tę wycieczkę na kilka dni, dzięki czemu będziemy mogli więcej uwagi poświęcić okolicy w czasie spaceru.