Spacerując ulicą Krakowską nietrudno natknąć się na gmach dawnego ratusza dzielnicy Kazimierz. Obecnie w murach tej potężnej konstrukcji swoją siedzibę ma Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli. Jest to jednak stosunkowo młoda historia, bo powojenna. Wcześniej budynek muzeum był wspomnianym ratuszem dzielnicy, szeregiem placówek pedagogicznych a nawet siedzibą Zarządu Miejskiego i Policji okupacyjnej.
Budynki potrafią być podobne do ludzi. Tak jest i w tym przypadku – mnogość wewnętrznych zmian i narracji, odbiła się na fasadzie gmachu. Jego elewacje wyrosły z neogotyckiego stylu, były modernizowane w czasie wpływów renesansu a następnie nabierały barokowych kształtów. W czasach powojennych budynek odrestaurowano, dodano nawet sgraffitowe fryzowanie autorstwa Wacława Taranczewskiego. Także dziś muzealny gmach i jego okolice są poddawane zmianom i wpływom współczesności.
Miejsce to zebrało z biegiem prawie siedmiuset lat istnienia, ogrom własnych opowieści i doświadczeń. Niekiedy, przyglądając się szczegółom i akcentom można odczytać ponadczasowe historie i świadectwa nieprzerwanych zmian, w których codziennie, często nieświadomie uczestniczymy.