Zawoja, malownicza miejscowość położona u stóp Babiej Góry, to doskonałe miejsce wypadowe do wędrówek po szlakach turystycznych Beskidu Żywieckiego. Nim jednak wyruszymy na górskie wyprawy, warto pospacerować oraz zwiedzić najciekawsze miejsca i zabytki wsi liczącej aż 18 km długości.

Zawoja stanowiła kiedyś część sąsiedniej Skawicy, a jako osobny byt pod nazwą Zawój pojawiła się dopiero około połowy XVII wieku. Niewielka osada początkowo związana była z pasterstwem. Z czasem, po okresie systematycznego karczowania lasów, mieszkańcy zajęli się rolnictwem i przemysłem. W XIX wieku wieś była ośrodkiem produkcji żelaza, posiadała także licznie tartaki, folusze i młyny wodne. Jej sytuacja uległa zmianie, gdy w 1924 roku jej ówczesny właściciel – Karol Stefan Habsburg (1860‒1933), odsprzedał ją Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W okresie międzywojennym wieś szybko przekształciła się w popularną miejscowość letniskową. To właśnie wtedy jak grzyby po deszczu wyrosły tu drewniane wille i pensjonaty, które obsługiwały wypoczywających letników.

Współczesna Zawoja nadal przyciąga turystów, którzy wabieni pięknem babiogórskiego krajobrazu, traktują ją głównie jako bazę wypadową do górskich wypraw. A warto jej poświęcić choćby jeden dzień.