Łysa Góra położona jest w sercu Małopolski, w powiecie brzeskim, w gminie Dębno. Dojeżdża się do niej drogą nr DK94, trzeba skręcić na południe w miejscowości Sufczyn. Wieś leży w dolinie ograniczonej łagodnymi wzgórzami, wśród sadów, które rodzą znakomite jabłka. To miejsce przyjazne spacerowiczom i rowerzystom, a także dzieciom.

„…jechaliśmy wśród rozkwieconych sadów i łąk pachnących kwieciem […] ten ciągły ruch, gwar, mury miasta i dla przeciwstawienia ta piękna przyroda, wśród tych pierwszych pagórków wijąca się maleńka rzeczułka, sprawiły, że byłem tym wszystkim oczarowany” – tak wspominał swą pierwszą wizytę w Łysej Górze wiosną 1951 roku Bolesław Książek (1911–1994), znakomity polski ceramik, zwany później „Czarodziejem z Łysej Góry”. Trafił do miejscowości, która właśnie zaczęła się zmieniać z wioski położonej gdzieś na końcu świata, malowniczej, lecz biednej i tonącej jesienią w błocie, w nowoczesną wieś, o której pisano w prasie i którą stawiano innym za wzór do naśladowania.

W 1947 roku w Łysej Górze powstały dwie instytucje, które zaważyły na historii i rozwoju miejscowości – szkoła zawodowa (późniejsza szkoła rzemiosł artystycznych i technikum ceramiczne) oraz spółdzielnia pracy (która przyjęła nazwę „Kamionka” i działała w strukturze Cepelii). Inicjatorem ich założenia był dr Franciszek Mleczko (1905–1990), miejscowy ludowiec, nauczyciel, działacz społeczny. Dziś nie istnieje już ani szkoła, ani spółdzielnia, jednak w Łysej Górze pozostały liczne ślady ich działalności. Zapraszamy na spacer śladami łysogórskich czarownic i czarodziejów, śladami najpiękniejszej ceramiki w Małopolsce!