MAŁOPOLSKA TO GO

Kuźnice, fot. M. Jałoszyńska, MIK 2016, CC BY-SA-NC-ND

Hrabia spod Giewontu. Władysław Zamoyski w Zakopanem

  • 10 obiektów
  • 8 km
  • 4 godz.
  • pieszo
  • Bez samochodu
  • Malownicze

Władysław Zamoyski został wybrany na jednego z patronów roku 2024 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzja ta upamiętnia 100. rocznicę jego śmierci. Zamoyski był wybitnym filantropem, patriotą i działaczem na rzecz ochrony przyrody, a jego zasługi dla Polski, zwłaszcza w kontekście ochrony Tatr i wspierania edukacji, są nieocenione.

Władysław Zamoyski urodził się w 1853 roku w Paryżu. Pochodził z wpływowej rodziny arystokratycznej znanej z działalności na rzecz niepodległości Polski. W młodości wiele podróżował, odwiedzając Australię, Tasmanię, Hawaje i USA. Przywiózł stamtąd cenne kolekcje etnograficzne oraz nowe doświadczenia i pomysły. Po raz pierwszy mógł je wcielić w życie po odziedziczeniu dóbr kórnickich. Dzięki nowoczesnym metodom zarządzania majątkiem, które wprowadziła jego matka, powstała Szkoła Pracy Domowej Kobiet – innowacyjna placówka edukacyjna dla dziewcząt, kształcąca w oparciu o wartości chrześcijańskie.

Autor: Karolina Fidyk (MIK)
Licencja: CC BY-SA
Data publikacji: 2024

obiekty na trasie

Tabliczka Szlaku Zamoyskiego: Fotografia przedstawia owalną tabliczkę na drewnianej ścianie, oznaczającą Szlak Zamoyskiego. Na tabliczce znajduje się wizerunek Władysława Zamoyskiego, napis
1

Szlak Zamoyskiego w Zakopanem

Zakopane

Dworzec kolejowy w Zakopanem z postojem pojazdów konnych (stare zdjęcie): Czarno-biała fotografia przedstawiająca dworzec kolejowy w Zakopanem, przed którym znajduje się postój pojazdów konnych. Widoczne są liczne wozy zaprzężone w konie oraz grupy ludzi zgromadzonych wokół. Budynek dworca ma klasyczną architekturę z charakterystycznym napisem
2

Dworzec i linia kolejowa Chabówka-Zakopane

Chramcówki 35, Zakopane

Kościół pw. Świętej Rodziny przy ul. Krupówki w Zakopanem (nowe zdjęcie): Współczesna fotografia kościoła z charakterystyczną wieżą, uchwycona w słoneczny dzień. Widok od schodów prowadzących do głównego wejścia, otoczonego drzewami i latarniami.
3

Kościół pw. Świętej Rodziny w Zakopanem

ul. Krupówki 1a, Zakopane

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem (nowe zdjęcie): Nowoczesna fotografia muzeum, ukazująca odrestaurowany budynek w pełnym świetle słonecznym. Wokół budynku widać drzewa, a przed wejściem zaparkowany samochód.
4

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

ul. Krupówki 10, Zakopane

Budynek na Krupówkach w Zakopanem: Fotografia współczesna pokazująca budynek z napisem
5

Bazar Polski

ul. Krupówki 41d, Zakopane

Pomnik Władysława Zamoyskiego w Zakopanem: Współczesna fotografia pomnika Władysława Zamoyskiego, stojącego na postumencie z napisem
6

Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego

Aleje 3-go Maja, Zakopane

Zbiornik wody w Kuźnicach: Fotografia przedstawia kamienny zbiornik wody otoczony zielenią i drzewami, z metalowym ogrodzeniem wokół. Konstrukcja ma solidne kamienne ściany i schody po bokach.
7

Sieć wodociągowa dla Zakopanego

Kuźnice 1, Zakopane

Wnętrze wystawy historycznej: Fotografia przedstawiająca ścianę wewnątrz muzeum z ekspozycją starych zdjęć w ramach. Drewniana ściana jest oświetlona, ukazując fotografie związane z historią regionu.
8

Spichlerz. Zamoyscy i ich dzieło – ekspozycja muzealna Tatrzańskiego Parku Narodowego

Kuźnice 1, Zakopane

Brama Szkół Gospodarczych Fundacji Zakłady Kórnickie w Zakopanem: Architektonicznie bogata brama wykonana z drewna, pokryta śniegiem. Na górze widnieje tablica z napisem informującym o Szkołach Gospodarczych Fundacji Zakłady Kórnickie w Zakopanem. W tle widać zaśnieżony krajobraz z drzewami i domami.
9

Kuźnice, Szkoła Pracy Domowej Kobiet

Kuźnice 1, Zakopane

Pustelnia św. Brata Alberta na Kalatówkach: Wejście do pustelni św. Brata Alberta w Zakopanem, z charakterystycznym drewnianym łukiem nad bramą. W tle widać las i ścieżkę prowadzącą do zabudowań.
10

Albertyni i Albertynki

?

Hrabia spod Giewontu. Władysław Zamoyski w Zakopanem

nawiguj do celu

więcej na:

przydatne informacje:

Możliwość zwiedzania:
Szczegółowe informacje na stronie internetowej
Czas zwiedzania:
Opłaty:
Parking:
Toaleta:
Gastronomia:

Do poczytania

Podobne trasy

Trasy w pobliżu

Na szlaku przydaje się prowiant 😉 Ta strona używa plików cookies i localStorage.
Korzystając z niej, akceptujesz ich wykorzystywanie zgodnie z polityką prywatności.