Miejsca

Murale

Powstanie murali łączy się z absolutnie wyjątkowym wydarzeniem muzycznym, jakim był Life Festival Oświęcim. Jego pomysłodawca, dziennikarz muzyczny (i oświęcimianin) Dariusz Maciborek, chciał w ten sposób dać impuls do „odczarowywania” miasta.

Zobacz

Jakob Haberfeld Story Muzeum Wódki

Czego dorosły Polak nie wie o wódce? Być może tego, że swego czasu wydestylowany alkohol uważano za „piątą esencję”, która miała łączyć wszystkie cztery żywioły.

Zobacz

Bulwary nad Sołą

Zejście nad rzekę znajduje się przy monumentalnym neogotyckim kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, który powstał na ruinach średniowiecznego klasztoru dominikanów. Po kasacji zakonu świątynia niszczała, aż pod koniec XIX wieku przejęli ją salezjanie z Turynu...

Zobacz

Ratusz

Z powierzchni placu zniknął już szpecący go budynek domu towarowego „Tęcza”, ale zachowano obrys poniemieckiego bunkra, na miejscu którego go postawiono. Świetliki, zwane przez mieszkańców „akwariami”, pozwalają na razie tylko zajrzeć do wnętrza ziemi.

Zobacz

Centrum Żydowskie i Café Bergson

Do muzeum wchodzi się przez Café Bergson, która powstała w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera. To nie tylko klimatyczna kawiarnia z wegetariańskim menu, pyszną kawą i tarasem widokowym, ale też miejsce spotkań i twórczych działań.

Zobacz

Zamek Książąt Piastowskich

Losy położonego na wzgórzu nad rzeką Sołą zamku nie odbiegają od normy: zburzony, odbudowany, spalony, zdobyty, zniszczony, zrujnowany, zalany, odnowiony.

Zobacz

Dworzec PKP

Pierwszy dworzec powstał tu już w połowie XIX wieku i był częścią ważnego węzła kolejowego: z Oświęcimia można było dojechać do Wiednia, Krakowa Podgórza i przez Katowice do Wrocławia, krótko mówiąc – zarówno do Austrii, jak i do Prus.

Zobacz

Wierzba

Kilkaset metrów na wschód od Polany Piknikowej znajduje się Muzyczna Polana. Na jej skraju rozpościera swe konary wyjątkowo piękna wierzba krucha.

Zobacz

Brzoza

Skraj polany porastają brzozy. Jest to typowe miejsce występowania tych światłolubnych drzew, które zwykle jako jedne z pierwszych wkraczają na otwarte tereny.

Zobacz
Zobacz więcej