Miejsca

Pałac Mańkowskich

Przed I wojną światową dzielnicę Wesoła zamieszkiwało wielu rewolucjonistów – nie tylko rosyjskich, ale też polskich, związanych z ruchem socjalistycznym. Przy ulicy Topolowej mieszkał przez lata Józef Piłsudski.

Zobacz

Kamienice przy ul. Lubomirskiego 49 i 51

Niezaprzeczalnym atutem nowego lokum była bliskość dworca kolejowego i poczty dworcowej, gdzie codziennie odbierano i nadawano przesyłki, utrzymując w ten sposób komunikację z Rosją i organizując spotkania aktywistów partyjnych.

Zobacz

Kamienica przy ul. Świętego Krzyża 7

Przed I wojną światową na parterze budynku miała siedzibę studencka organizacja Spójnia, należąca do Związku Stowarzyszeń Polskiej Młodzieży Postępowej. Wokół Spójni grupowali się przede wszystkim członkowie Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy i Polskiej Partii Socjalistycznej.

Zobacz

Kamienica przy ul. Szewskiej 16

Tutaj pod numerem 16. miał siedzibę Uniwersytet Ludowy im. Adama Mickiewicza – instytucja pozaszkolnej oświaty młodzieży i dorosłych, promująca idee szkoły świeckiej i demokratycznej.

Zobacz

Dom Zwierzyniecki

Zwierzyniec to dziś spokojna, urokliwa dzielnica mieszkalna. W czasach pobytu Lenina była to świeżo włączona do Krakowa dawna wieś, zabudowana małymi domkami – raczej biedne przedmieście zamieszkałe przez murarzy, wozaków i dorożkarzy.

Zobacz

Kamienica przy ul. Zwierzynieckiej 6

Spacer nasz rozpoczynamy od miejsca, gdzie Lenin wraz z żoną i teściową zatrzymali się zaraz po przybyciu do Krakowa. Na początku ulicy Zwierzynieckiej, w neorenesansowej kamienicy z drugiej połowy XIX wieku, działał wtedy hotel Victoria.

Zobacz

Ławeczka Karola Szymanowskiego

Karol Szymanowski bywał w Zakopanem już przed I wojną światową, ale zamieszkał tu dopiero w roku 1930, niedługo po tym, jak zdiagnozowano u niego zaawansowaną gruźlicę płuc. Jego domem stała się istniejąca do dziś willa Atma.

Zobacz

Willa Czerwony Dwór

Willę Czerwony Dwór, zaprojektowaną przez Wojciecha Roja, wzniesiono w latach 1901– 1902 dla Oktawii Lewandowskiej, siostry właściciela willi Koliba. Mieszkali tutaj m.in. Artur Rubinstein, Stefan Żeromski, Rafał Malczewski, a w należącej do willi oficynie także Karol Szymanowski.

Zobacz

Willa Atma

Losy kompozytora splotły się jeszcze z losami Iwaszkiewicza. To Jarosław był autorem libretta do opery Karola Król Roger, a w Atmie – willi, która od roku 1930 była domem Szymanowskiego – Iwaszkiewicz kończył Brzezinę.

Zobacz
Zobacz więcej