Miejsca

Polana Magurki i ścieżka edukacyjna

W lipcu 2010 roku po raz pierwszy po 60 latach wprowadzono na hale Magurek kierdel owiec. Dzięki reaktywacji wciąż żywa jest kultura pasterska, a rozległe polany podszczytowe z pasterskimi kolibami stają się swoistym muzeum krajobrazu...

Zobacz

Miejsce pamięci

Leśna ścieżka prowadzi nas w dół przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego aż do polany zwanej Pańską Przechybką (995 m). To w jej okolicy 18 grudnia 1944 roku rozbił się ciężki amerykański bombowiec typu B-24J „Liberator”.

Zobacz

Magurki – Wieża Widokowa

Po niecałej godzinie spaceru naszym oczom powinien ukazać się punkt kulminacyjny wycieczki, czyli wieża widokowa. Ta ponad 20-metrowa  konstrukcja, jedna z czterech w regionie, ma nawiązywać swoją architekturą do drewnianych kościołów gotyckich.

Zobacz

Kurnytowa Koliba

Najciekawszym obiektem jest tutaj stara koliba, czyli schronienie pasterskie, będące najstarszym zabytkiem niesakralnym w Gorcach. Nad drzwiami gospodarstwa rodziny Kurnytów i Czepieli widnieje data „1839 TATRY”...

Zobacz

Szlak Kultury Wołoskiej

Odcinek Szlaku Kultury Wołoskiej w Gorcach liczy 19 kilometrów, ale docelowo ma się stać szlakiem międzynarodowym i prowadzić wzdłuż całego łuku Karpat, łącząc przy tym miejsca o żywych tradycjach pasterskich.

Zobacz

Murale

Powstanie murali łączy się z absolutnie wyjątkowym wydarzeniem muzycznym, jakim był Life Festival Oświęcim. Jego pomysłodawca, dziennikarz muzyczny (i oświęcimianin) Dariusz Maciborek, chciał w ten sposób dać impuls do „odczarowywania” miasta.

Zobacz

Jakob Haberfeld Story Muzeum Wódki

Czego dorosły Polak nie wie o wódce? Być może tego, że swego czasu wydestylowany alkohol uważano za „piątą esencję”, która miała łączyć wszystkie cztery żywioły.

Zobacz

Bulwary nad Sołą

Zejście nad rzekę znajduje się przy monumentalnym neogotyckim kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, który powstał na ruinach średniowiecznego klasztoru dominikanów. Po kasacji zakonu świątynia niszczała, aż pod koniec XIX wieku przejęli ją salezjanie z Turynu...

Zobacz

Ratusz

Z powierzchni placu zniknął już szpecący go budynek domu towarowego „Tęcza”, ale zachowano obrys poniemieckiego bunkra, na miejscu którego go postawiono. Świetliki, zwane przez mieszkańców „akwariami”, pozwalają na razie tylko zajrzeć do wnętrza ziemi.

Zobacz

Centrum Żydowskie i Café Bergson

Do muzeum wchodzi się przez Café Bergson, która powstała w domu ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera. To nie tylko klimatyczna kawiarnia z wegetariańskim menu, pyszną kawą i tarasem widokowym, ale też miejsce spotkań i twórczych działań.

Zobacz
Zobacz więcej