Miejsca

Porosty

Imponujące kształtem i rozmiarem Kamienie Brodzińskiego porastają małe i niepozorne porosty, którym warto przyjrzeć się trochę uważniej.

Zobacz

Ślady erozji i wietrzenia

Ponad 65 milionów lat temu tereny dzisiejszego Pogórza Wiśnickiego pokrywało morze. Wskutek nanoszenia do morza materiału okruchowego przez rzeki, powstawały skały osadowe, z których zbudowane są Kamienie Brodzińskiego.

Zobacz

Kamienie Brodzińskiego

Kamienie Brodzińskiego to grupa form skałkowych w kształcie baszt, grzybów i ambon, miejscami tworzących okna skalne i niewielkie labirynty.

Zobacz

Kościół św. Andrzeja Apostoła

Jego wnętrze kryje cenne skarby – przede wszystkim figurę Pięknej Madonny z Dzieciątkiem, pochodzącą z około 1370 roku, która wg tradycji była darem Kazimierza Wielkiego.

Zobacz

Kościół św. Leonarda

Jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych świątyń w Polsce. Fakt, iż drewniana budowla przetrwała przez tyle wieków w praktycznie niezmienionym stanie, jest prawdziwym ewenementem.

Zobacz

Murawy naskalne

Na terenie Doliny Kluczwody spotkać możemy specyficzny rodzaj roślinności – murawy naskalne, które przystosowały się do życia na podłożu suchym, ubogim w wodę i związki organiczne.

Zobacz
Zobacz więcej