Miejsca

Magiczne Rzyki

Dotarliśmy do malowniczej doliny, gdzie w otoczeniu lasów i potoków spływających z gór ukryła się Magiczna Osada, czyli wielki plac zabaw oferujący mnóstwo atrakcji.

Zobacz

Rzyki, Rzeki, a może Nowa Wieś

Wyobraźcie sobie, że Rzyki dawniej nazywały się Rzeki, a jeszcze wcześniej Nowa Wieś. Góra Potrójna ma dwa, a nie trzy wierzchołki, jak można by przypuszczać, a w ogóle dawniej nazywała się Czarny Groń.

Zobacz

Od kolegów do biznesmenów

Mieszkańcy dawnego Andrychowa zasłynęli ze świetnego pomysłu na biznes, a zaskoczeniem może być to, że z powodzeniem handlowali swoim towarem m.in. w Stambule, Wenecji, Marsylii, Barcelonie, Lubece, Hamburgu czy Moskwie.

Zobacz

Ławeczka Wacława Geigera

Wacław Geiger był dyrygentem, pianistą, kompozytorem, akompaniatorem i śpiewakiem. Wiele jego kompozycji weszło do repertuaru Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej.

Zobacz

Ławeczka Witkacego

Witkacy urodził się w Warszawie i tam też początkowo mieszkał, jednak już w 1890 r. znalazł się Zakopanem. Tutaj odbyły się jego ponowne, uroczyste chrzciny, a rodzicami chrzestnymi zostali słynna aktorka Helena Modrzejewska i góral Jan Krzeptowski Sabała.

Zobacz

Ławeczka Kornela Makuszyńskiego

Makuszyński publikował liczne felietony i opowiadania o charakterze przeważnie humorystycznym i satyrycznym dotyczące różnych spraw Zakopanego i Tatr oraz ludzi związanych z tym regionem.

Zobacz

Pensjonat Sienkiewiczówka

Henryk Sienkiewicz gościł w Zakopanem wielokrotnie, bywało, że nawet kilka razy w ciągu sezonu. W tym czasie pisarz chodził na górskie wycieczki, nawiązywał przyjaźnie, poznawał obyczaje i gwarę góralską, uczestniczył w życiu kulturalnym miejscowości...

Zobacz

Dom z Basztą w Bieczu

Dom Barianów-Rokickich (Dom z Basztą), tzw. Stara Apteka, stoi przy ulicy Węgierskiej, w sąsiedztwie okazałej Kolegiaty Bożego Ciała. Kamienica przylega do baszty obronnej z XIV wieku, połączonej z systemem murów obronnych...

Zobacz

Kolegiata Bożego Ciała w Bieczu

Kolegiata Bożego Ciała, zaliczana do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce, to najbardziej okazała budowla w Bieczu. Jej widoczna z daleka monumentalna bryła zachwyca rozmachem i harmonią stylu gotyckiego.

Zobacz

Synagoga w Bobowej

Z końcem XIX wieku Bobowa stała się jednym z najpotężniejszych ośrodków chasydzkich w Polsce. W 1893 roku przybył tu Szlomo ben Mejer Natan Halberstam, „pierwszy rebe z Bobowej”.

Zobacz
Zobacz więcej