Miejsca

Obok człowieka

Jeśli mamy ochotę zostać jeszcze trochę w tej okolicy i podziwiać, jak przyroda sąsiaduje z zabytkową architekturą, wybierzmy się w okolice kościoła św. Krzyża na Piątkowej Górze (na Obidowej).

Zobacz

Na łące

Dochodzimy do rozległych łąk. Gdy stopnieje śnieg, a trawy i roślinność zielna nie są jeszcze wysokie, na ziemi widać jakby plątaninę dziwnych korytarzy.

Zobacz

Ekoton

Idziemy coraz wyżej, a las się przerzedza, pojawiają się inne gatunki drzew, coraz więcej tu krzewów i terenów otwartych. Takie miejsce, w którym jedno siedlisko przechodzi w inne, nazywamy ekotonem.

Zobacz

W lesie

Dalej droga prowadzi przez gęsty las. Przeważają tu świerki, tu i ówdzie pojawiają się też młode buki. Niewiele innych gatunków drzew znosi cień świerkowego lasu, ale buki jakoś sobie radzą.

Zobacz

Nad potokiem

Naszą wędrówkę rozpoczynamy nad potokiem o wyjątkowo wdzięcznej nazwie: Pocieszna Woda. To właśnie na jego brzegach zobaczymy jedne z pierwszych wiosennych kwiatów: lepiężniki białe.

Zobacz

Szkoła (obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy)

Gmach nazywany był „łysogórskim Wawelem”! Z biegiem lat na jego tyłach wzniesiono kolejne szkolne zabudowania, które ozdabiano ceramicznymi pracami uczniów, sam główny budynek także otrzymał ceramiczne wykończenie.

Zobacz

Plac zabaw

Położony po lewej stronie drogi, za rzeczką Kisieliną, obok amfiteatru – to najmłodsza ceramiczna inwestycja w Łysej Górze, prace nad nim rozpoczęto w 2019 roku.

Zobacz

„Skarby Łysej Góry”

Ekspozycja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, a jej kuratorką i aranżerką była Natalia Kopytko, która stworzyła miejsce wyjątkowe – niewielkie muzeum poświęcone rodzinnej miejscowości i jej mieszkańcom.

Zobacz

Dom Antoniego Kopytki

Obecnie znajduje się tu pracownia Natalii Kopytko, artystki, która postanowiła przywrócić pamięć o swoim dziadku, jednym z inicjatorów założenia spółdzielni, i ożywić jego dom.

Zobacz
Zobacz więcej