Miejsca

W dobrym towarzystwie

Przy odrobinie szczęścia w trakcie przemierzania wiejskich dróg można się natknąć na rdzennych mieszkańców tego regionu. I mowa tutaj bynajmniej nie o góralach z Rzyk, ale o salamandrze plamistej...

Zobacz

Schronisko w cieniu sanktuarium

Paradoksalnie Schronisko PTTK Leskowiec wcale nie znajduje się na Leskowcu, ale w pobliżu innego popularnego szczytu Beskidu Małego, to jest Groni Jana Pawła II.

Zobacz

Zapodziane hrabskie buty

W 1846 roku na ówczesny Beskid wybrał się hrabia Adam Potocki z Zatoru, którego kaprysem było wykucie w znajdującej się tam piaskowcowej płycie obrysów jego stóp.

Zobacz

Ponad granicami

Madohora to inaczej Łamana Skała. To właśnie temu szczytowi, mierzącemu 929 m n.p.m., zawdzięcza swoją nazwę tutejszy rezerwat.

Zobacz

Rzeka atrakcji

Naszą wycieczkę rozpoczniemy w miejscowości Rzyki. Ta niewielka urokliwa wieś, położona na zboczu Czarnego Gronia i pasma Łamanej Skały, swoją nazwę zawdzięcza licznym górskim potokom.

Zobacz

Reformacka 3

Redakcję przeniósł na Reformacką w 1974 roku Mieczysław Czuma, również wieloletni redaktor naczelny czasopisma (trzeci z kolei), który sprawował tę funkcję przez 28 lat (!).

Zobacz

Kasyno oficerskie

W budynku tym w sezonie 1946/47 działał teatrzyk Zrzeszenia Autorów Tygodnika „Przekrój” o wdzięcznej nazwie „Siedem Kotów”. Założony został przez Mariana Eilego i Janinę Ipohorską, którzy zapewniali mu również oprawę plastyczną.

Zobacz

Mieszkanie Mariana Eilego

Twórca i redaktor naczelny tygodnika „Przekrój”, miłośnik psów, motoryzacji, pięknych kobiet, a nade wszystko nowoczesności i wszelkiego rodzaju nowinek, do domu z pracy mógł dojść dosłownie w pięć minut.

Zobacz
Zobacz więcej