Miejsca

Szkoła (obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy)

Gmach nazywany był „łysogórskim Wawelem”! Z biegiem lat na jego tyłach wzniesiono kolejne szkolne zabudowania, które ozdabiano ceramicznymi pracami uczniów, sam główny budynek także otrzymał ceramiczne wykończenie.

Zobacz

Plac zabaw

Położony po lewej stronie drogi, za rzeczką Kisieliną, obok amfiteatru – to najmłodsza ceramiczna inwestycja w Łysej Górze, prace nad nim rozpoczęto w 2019 roku.

Zobacz

„Skarby Łysej Góry”

Ekspozycja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, a jej kuratorką i aranżerką była Natalia Kopytko, która stworzyła miejsce wyjątkowe – niewielkie muzeum poświęcone rodzinnej miejscowości i jej mieszkańcom.

Zobacz

Dom Antoniego Kopytki

Obecnie znajduje się tu pracownia Natalii Kopytko, artystki, która postanowiła przywrócić pamięć o swoim dziadku, jednym z inicjatorów założenia spółdzielni, i ożywić jego dom.

Zobacz

Pomnik „Trzej grajkowie”

Chromy lubił muzykę. Jego córka wspomina, że w pracowni ojca zawsze grało radio. Ciekawe, czego słuchał, kiedy tworzył akurat tę rzeźbę. Jaką melodię grają stworzeni przez niego muzycy?

Zobacz

Pomnik psa Dżoka

Dżok wrócił do Krakowa w 2001 roku, kiedy grono krakowskich miłośników psów poprosiło Bronisława Chromego o wykonanie jego pomnika. W dniu odsłonięcia był to trzeci pomnik psa na świecie.

Zobacz

Pomnik Smoka Wawelskiego

Jak to się stało, że smok stał się celem wycieczek, inspiracją dla wydarzeń kulturalnych, bohaterem filmów animowanych, najsłynniejszym motywem pamiątek z Krakowa?

Zobacz
Zobacz więcej