Parki wodne, kąpieliska, spa. Co Wy na to, by zrobić sobie odprężające tournée po wodnych atrakcjach Małopolski?

Aquapark w Zakopanem

Na wypoczywających w tym kompleksie czekają nie tylko baseny, ale między innymi także sauny czy grota lodowa. Dostępny jest także basen otwarty, z którego można korzystać przez cały rok. Park wodny został zbudowany w malowniczej części Zakopanego, z której rozciąga się górska panorama.

Temperatura wody: w zależności od basenu od 31 do 33°C
Skład chemiczny wody: wapń, sód, siarka, magnez, potas i krzem
Ciekawostka: Historia tego kompleksu zaczyna się w 1844 roku, kiedy to Ludwik Zejszner – polski geolog i kartograf – opisał odkryte przez siebie na zakopiańskiej Jaszczurówce gorące źródło o temperaturze 20,4°C. Ponad sto lat później – na Antałówce – wykonano otwór wiertniczy, z którego po raz pierwszy uzyskano wody termalne o temperaturze 37°C. Dzisiaj są one wykorzystywane właśnie w aquaparku.

Termy Szaflary

Tego ośrodka nie da się przeoczyć – podróż z Krakowa do Zakopanego wiedzie właśnie przez Szaflary, a Termy zbudowano przy Zakopiance. Na terenie obiektu znajdują się cztery baseny (dwa z nich są otwarte) oraz saunarium.

Temperatura wody: 38°C
Skład chemiczny wody: potas, sód, magnez, wapń, żelazo, siarka
Ciekawostka: Kompleks zasilany jest wodą wydobywaną z odwiertu IG1 w Bańskiej Niżnej. W miejscowości tej znajduje się jeszcze jedno ujęcie wód termalnych – Bańska PGP-1 –  o wyjątkowo wysokiej w skali Polski temperaturze – 86°! Bańska Niżna jest pierwszą w Polsce wsią ogrzewaną energią geotermalną. W latach osiemdziesiątych prowadzono tam badania mające na celu wykrycie złóż ropy naftowej, trafiono jednak na ciepłą wodę.

Białka Tatrzańska: Terma Białka

W tej miejscowości – znanej przede wszystkim z ośrodków narciarskich – od 2011 roku działa Terma Białka, która z pewnością odpowie na potrzeby rodzin z dziećmi. Specjalnie dla najmłodszych stworzono tam „strefę głośną”, a także „strefę cichą” z basenami wypełnionymi wodami leczniczymi, gabinetami spa oraz saunarium.

Temperatura wody: do 36°C
Skład chemiczny wody: sód, wapń, siarka, chlor
Ciekawostka: Podczas budowy kompleksu zostały wykorzystane – unikatowe na skalę światową – proekologiczne rozwiązania między innymi: dach budynku porasta specjalna szata roślinna, a woda transportowana jest przez specjalne rury preizolowane GRE. Minimalizują one korozyjność rurociągu, powodującą spadek jakości wody (m.in. poprzez zwiększenie jej toksyczności oraz zmianę jej zabarwienia).

Bukowina Tatrzańska: Termy Bukovina

Otwarty w 2008 roku kompleks basenów geotermalnych jest największym tego typu ośrodkiem w Polsce. Na kompleks składa się łącznie 20 basenów (w tym również zewnętrznych z gorącą wodą), sauny i gabinety spa. Wodę wykorzystywaną w Termie Bukowina wydobywa się z głębokości 2400 m, z otworu usytuowanego na zboczu góry Wysoki Wierch.
Temperatura wody: od 30 do 38°C
Skład chemiczny wody: sód, chlor, potas, siarka, magnez, chrom
Ciekawostka: O tym, że naprawdę przebywamy u stóp Tatr przekonają nas swojskie nazwy basenów. Tak więc w Bukovnie zażyjemy kąpieli w: „Mocydełku”, „Boniorze basistym”, „Cornym Stawie” i „Bulgotniku”. Dzieci zaszaleją na zjeżdżalniach: „Wartko rura”, „Krynconka” i „Ostry śwung”. Strefę saun nazwano natomiast  „Góralskimi Łosparami”.