Źródła, źródełka, zdroje, uzdrowiska – mamy się czym chwalić i w czym wybierać. Małopolskie wody mineralne pomagają w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości, poprawiają samopoczucie i witalność organizmu. Gdzie ich szukać?
Zacznijmy od Krakowa. W obrębie miasta (jedyne takie w Polsce!) miesi się Uzdrowisko Swoszowice. Sławę w kraju i poza granicami zyskało dzięki siarczkowym wodom leczniczym. Miejsce to warto odwiedzić, chcąc zregenerować zmęczony kręgosłup czy podreperować stan skóry. Tutaj zażywamy kąpieli…, a pijemy „Franciszka”, „Józefa” lub „Henryka”. To nazwy leczniczych wód z Uzdrowiska Wysowa-Zdrój, które są dowożone do Swoszowic w specjalnych baniakach. Z „Franciszkiem” i „Henrykiem” warto wybrać się na spacer, gdy odczuwamy dolegliwości przewodu pokarmowego i mamy niedobory jodu w organizmie. „Józef” dobrze filtruje i pomoże usunąć kamienie nerkowe.
Wysowa-Zdrój to miejscowość położona w malowniczym Beskidzie Niskim. Stąd właśnie pochodzi bogata w naturalny jod woda Wysowianka. Już litr zapewnia 100% dziennego zapotrzebowania na ten cenny mikroelement. Z Wysowej-Zdroju jedziemy do Krynicy – perły polskich uzdrowisk.
Słynny kryniczny „Zuber” należy do wód reliktowych (występujących na dużych głębokościach pozostałości po jeziorach i morzach), ale pomaga na bardzo aktualne dolegliwości: nadkwasotę, wrzody żołądka i dwunastnicy. Najpopularniejsza z tutejszych wód – Kryniczanka – zawiera naturalny dwutlenek węgla, który jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm.
W bliskim sąsiedztwie Krynicy leży Muszyna-Zdrój. To tutaj bije źródło jednej z najsmaczniejszych małopolskich wód mineralnych – Muszynianki – polecanej w kuracjach wzmacniających, regenerujących i dietetycznych. Muszynę warto odwiedzić latem, odbywa się tam Festiwal Wód Mineralnych, wydarzenie promujące wody z lokalnych rozlewni.
Za chwilę dojedziemy do Rabki-Zdroju, ale po drodze wstąpimy jeszcze do Piwnicznej-Zdroju, skąd pochodzi Piwniczanka. Rabka-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Powstało w 1864 roku z inicjatywy Józefa Dietla. Słynie z należących do najsilniejszych w Europie solanek jodowo-bromowych.
Wróćmy jeszcze na chwilę do Krakowa. W 1905 roku powstał tu Mateczny Zdrój, obejmujący tereny zielone przy dzisiejszym rondzie Matecznego. Starsi mieszkańcy Krakowa pamiętają pyszną wodę mineralną „Krakowiankę”, która już od kilku lat czeka na ponowne wejście na lokalny rynek. Krakowianka to woda wysokomineralizowana, jej głównymi składnikami są wapń i magnez. Szczególnie polecana przy alergii białka mleka, osteoporozie i kobietom w ciąży.