Zapraszamy Was na spacer po Krynicy, jakiej nie mieliście okazji poznać – ekskluzywnego kurortu, w którym gościła podczas podróży poślubnej późniejsza królowa Holandii, księżniczka Juliana, wraz z mężem księciem Bernardem; gdzie na deskach miejscowego teatru występowali Ludwik SolskiHelena Modrzejewska; gdzie na stoku Góry Parkowej szusował Jan Kiepura.

Oprócz starych pocztówek i archiwalnych zdjęć po tamtej Krynicy zostały dzisiaj perełki architektury okresu międzywojnia: modernistyczna Patria, pełen dyskretnego luksusu Nowy Dom Zdrojowy czy pensjonat Lwigród z nowatorskimi na tamte czasy żelbetowymi balkonami.

Krynica zasłynęła z leczniczych źródeł już pod koniec XVIII wieku. W 1807 r. została oficjalnie uznana za miejscowość uzdrowiskową i od tego momentu zaczął się rozwój tego małego galicyjskiego miasteczka. Niewątpliwie przyczynił się do tego Józef Dietl – lekarz, prezydent Krakowa i wielki propagator turystyki uzdrowiskowej. W 1857 r. napisał broszurę „Krynica w Karpatach galicyjskich położona”, wychwalającą lecznicze walory tej miejscowości.

Dzisiaj Krynica jest jednym z największych i najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Oprócz wód leczniczych miasto rozsławiło malarstwo Nikifora, a także odbywający się tu Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, który przyciąga latem miłośników opery, operetki i baletu.