Wstęp
Pawilon usługowo-handlowy, os. Złotego Wieku, Kraków
Brama na osiedle
Można na niego patrzeć jak na bramę w głąb osiedla, choć nie sposób znaleźć w nim jakiekolwiek inspiracje budowlami epoki jagiellońskiej. Architektonicznie nawiązuje bowiem do znajdującego się naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy, pasażu handlowego na os. Tysiąclecia. Podobno planowano nawet połączyć obydwa budynki naziemną kładką.
Budynek zaprojektował Olgierd Krajewski. Boczną, wschodnią ścianę pawilonu zdobiła niegdyś ceramiczna czarno-biała mozaika „Fantasmagoria wiatru” Janusza Trzebiatowskiego, której elementy powstały w Fabryce Naczyń Emaliowanych w Olkuszu. Praca Trzebiatowskiego zniknęła ze ściany pawilonu podczas prac remontowych i termoizolacyjnych. Można jednak zobaczyć, jak wyglądała, jeśli odwiedzi się Hutę Sztuki przy Ośrodku Kultury Norwida (os. Górali 5), gdzie eksponowany jest kolorowy obraz olejny – odwzorowanie mozaiki.
W pawilonie miały się pomieścić: sklepy rybny, warzywny, mięsny, spożywczy, punkt napraw, księgarnia, pralnia, kiosk, bar kawowy oraz administracja osiedla. Dziś działają tu nieco inne lokale, jest ich nawet dość sporo. Ale sam budynek nie wyróżnia się już niczym szczególnym.