Wstęp
Kamieniołom
Ostatni przystanek naszej pętli to wychodnia skalna, czyli miejsce, gdzie skały lub całe ich warstwy wychodzą na powierzchnię Ziemi.
Pogórze to najniższy schodek Karpat, jednocześnie najstarsza, bo najdłużej narażona na niszczące procesy, ich część. Warto zdać sobie sprawę, że pod naszymi stopami zalegają geologiczne zapisy milionów lat historii planety! Podłoże skalne tego terenu to flisz karpacki – naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych morskiego pochodzenia. Proces ich powstawania rozpoczął się około 90–60 milionów lat temu, kiedy do ówczesnego Oceanu Tetydy rzeki nanosiły drobiny piasku, żwiru czy mułu. W późniejszym czasie osady zalegające na morskim dnie zostały scementowane i wypiętrzone. Tak powstały m.in. piaskowce i łupki. Jak wygląda piaskowiec ciężkowicki możemy zobaczyć nie tylko w pobliskim Skamieniałym Mieście, ale i w miejscach takich jak to – w dawnych lokalnych kamieniołomach, w których pozyskiwano materiał budowlany już od średniowiecza. Obecny tu również piaskowiec istebniański podczas wydobycia rozpada się na podłużne kostki – z niego wybudowany został zarówno zamek w Rożnowie, jak i zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce.
Gdy po zakończeniu tej wycieczki pozostanie uczucie niedosytu, można jeszcze wejść w las po drugiej stronie drogi i ścieżką oznaczoną niebieską kroplą dotrzeć do trzeciego źródła wody siarczkowej o imieniu Jacek lub dalej zwiedzać sielskie okolice Pogórza.