Wstęp
Wieża obronna oraz tunele pod zamkiem
Wieża oświęcimskiego zamku jest najstarszą budowlą w mieście. Wzniesiono ją z cegły (spróbujmy dostrzec „palcówki”), a nie, jak inne wieże z tego okresu, z kamienia. Pomyślano ją jako „ratunek ostatniej szansy” – jedyne wejście było dziesięć metrów nad ziemią, dostępne po drabinie lub drewnianych schodach. Niższe kondygnacje, jak w innych wieżach z tego okresu, zajmował loch.
Po pokonaniu dziewięćdziesięciu ośmiu stopni czeka nagroda: spektakularne widoki na miasto i rzekę, a w szerszej perspektywie na Śląsk i Małopolskę. Wielkie brawa za szyby w oknach: po pierwsze – zdjęć nie zniekształcają kraty ani siatki, po drugie – nie wieje.
Najnowsza atrakcja zamku to Interaktywna Trasa Historyczna – „Gra o Niepodległą”. Powstała w dwóch tunelach pod zamkiem: ceglanym poaustriackim (z czasów zaborów) i żelbetowym poniemieckim (z czasów okupacji). Rada: zmarzluchy niech wezmą ciepłą odzież i odpowiednie obuwie, wysocy niech zostawią kapelusze w domu!
Trasa zaczyna się od filmu w pomieszczeniu muzealnym zaaranżowanym na okopy z czasów I wojny światowej. Uczestnicy wcielają się w rolę rekruta z Oświęcimia, który jako legionista przebywa całą ścieżkę bojową aż do odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie przez metalowe drzwi w zboczu pod zamkiem wchodzi się do tuneli. Trasę pokonuje się w półmroku, w kilkuosobowej grupie (można konkurować lub współpracować). Scenografia, światła, dźwięk i projekcje potęgują przekaz, stwarzają iluzję przeniesienia się w czasie. Każdy z uczestników dostaje skórzany mapnik z zainstalowanym czipem do uruchamiania kolejnych zadań. Na piętnastu stanowiskach czekają wyzwania wymagające zręczności, szybkości, logicznego myślenia, wiedzy, cierpliwości oraz – dobra wprawka przedegzaminacyjna dla młodzieży – czytania ze zrozumieniem. Trzeba nie tylko zbudować most dla swojego oddziału, wypatrzeć wroga, uruchomić lokomotywę, ale też – kierując się intuicją – ułożyć słowa legionowej pieśni (to jednocześnie hejnał Oświęcimia, który w samo południe można usłyszeć na żywo z wieży ratuszowej). À propos, „rekruci” dowiedzą się także, co należy zrobić z żołnierzem, który stracił słuch podczas wybuchu granatu…