Wstęp
Szlakiem Architektury Drewnianej – Jurków
Zacznijmy od tego, że Jurkowy są dwa, i to dwa w Małopolsce. Dlatego przed wyjazdem w Beskid Wyspowy warto dokładnie sprawdzić, czy GPS prowadzi nas do Jurkowa w powiecie limanowskim, do którego chcemy dotrzeć. Znane są przypadki turystów, którzy umówili się tutaj na wyjście w góry, a wylądowali w dwóch różnych miejscowościach. Nawiasem mówiąc, jeszcze więcej problemów może sprawić nazwa sąsiedniej wsi: „Dobra”. Nosi ją bowiem aż osiemnaście miejscowości w Polsce.
Do Jurkowa, który nas tutaj interesuje, czyli tego w powiecie limanowskim, najłatwiej dotrzeć samochodem, który można zaparkować pod kościołem. Warto jednak nie traktować tej okolicy wyłącznie jako parkingu. Zabytkowy kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie to jeden z punktów obowiązkowych na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i wizytówka regionu. Wnętrze trójnawowej świątyni zdobi nawiązująca do sztuki bizantyjskiej ornamentalna polichromia wykonana w 1966 roku przez Teresę Stankiewicz i Witolda Damasiewicza.
Zauroczyć może też sama wieś, położona w malowniczej dolinie rzeki Łososina pomiędzy najwyższymi szczytami Beskidu Wyspowego, czyli Mogielicą (1171 m) i Ćwilinem (1072 m), a także Łopieniem (961 m). Czas zdaje się tu płynąć niespiesznie, a na strudzonych wędrowców czekają miejscowe lody sprzedawane z budki. Wrócimy tu za kilka godzin, tymczasem pora ruszać w stronę niebieskiego szlaku.