Wstęp
Pomnik przyrody
W drogę powrotną możemy udać się tym samym szlakiem, którym przyszliśmy, albo wybrać szlak zielony, który prowadzi do wsi Jazowsko. W tym drugim przypadku trzeba dodatkowo uwzględnić czas na przejście przez wieś w kierunku zaparkowanego w Obidzy samochodu. Warto jednak nadłożyć tych kilka kilometrów!
Po 10 minutach marszu szlakiem zielonym po naszej lewej ukaże się zaułek, w którym można dostrzec kilka interesujących obiektów. Pierwszym z nich jest pomnik przyrody Kamień Świętej Kingi. Jest to grupa wychodni skalnych, które przypominają krzesło, dlatego też miejsce to na mapach i drogowskazach często określane jest też mianem Krzesła Świętej Kingi. Według legendy wspomniany głaz miał być miejscem odpoczynku świętej, która zatrzymała się tutaj w 1285 roku podczas ucieczki przed Tatarami. Kamień znajduje się dokładnie na linii prostej między Starym Sączem (klasztor klarysek, do którego wstąpiła Święta Kinga) a zamkiem pienińskim (miejscem schronienia). Choć dzisiaj zapewne wybralibyśmy drogę wzdłuż Dunajca, aby przemieścić się między tymi miejscami, to trzeba pamiętać, że w tamtych czasach Dunajcem płynęło o wiele więcej wody i dlatego podróżnicy zwykle wybierali drogę górską.
Obecnie w pobliżu pomnika znajduje się też kaplica z rzeźbą Świętej Kingi, źródełko jej imienia i kamień upamiętniający partyzantów walczących przeciwko władzy komunistycznej w oddziałach „Grot” i „Zemsta”, zgrupowanych potem w kompanii „Błyskawica”. Niespełna półtora kilometra dalej na szlaku czeka na nas rozległa Polana Bobowa położona na wysokości 1050 m n.p.m., z której roztacza się piękny widok w kierunku północnym.