
Park Jordana
Idąc brzegiem Rudawy, dotrzemy do krakowskich Błoń, skąd widać już park Jordana. To przyjazne miejsce, w którym można odpocząć korzystając z zielonej, otwartej przestrzeni, i ostatni punkt tego spaceru.
Doktor Henryk Jordan był propagatorem zdrowego trybu życia i jako jeden z pierwszych wcielał wówczas w życie idee dbania o zdrowie przez ruch. Park, otwarty w 1889 roku, wyposażono w szereg kompleksów sportowych – boiska, przyrządy gimnastyczne i place do uprawiania różnych aktywności fizycznych. Nieopodal mieściła się mleczarnia, która mogła posilić zmęczonych amatorów wszelakiego ruchu na świeżym powietrzu. Oprócz kompleksu sportowego zaplanowano także część edukacyjną ‒ jej reprezentację stanowią ustawione w centralnej części parku popiersia ludzi zasłużonych dla polskiej historii, które można oglądać do dziś.
Park doktora Jordana dał początek idei podobnych parków w innych polskich miastach. Zaczęto tworzyć przyjazne dla mieszkańców miejsca, gdzie poza skrawkiem zieleni tworzono przestrzeń przeznaczoną do aktywności fizycznej, ale i pawilon ze świetlicą dla dzieci i młodzieży. Według założeń Henryka Jordana wszystkie te elementy miały wywierać pozytywny wpływ na rozwój fizyczny i mentalny odpoczywających w nim ludzi. Podobnie działają zresztą długie, wiosenne spacery.