przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Las Bronaczowa

Wstęp

Las Bronaczowa

Las Bronaczowa

Dostępny przez cały rok. Schodzą się tu trzy szlaki PTTK: niebieski Sułkowickich kowali, zielony Generała Bema i czarny Gwarków Sieprawia od Głogoczowa, gdzie również jest bezpłatny parking leśny. Po drodze stoi wiele praktycznych tablic informacyjnych.

Las Bronaczowa, fot. A. Stelmach 2019, CC BY-SA 3.0
Nawiguj do tego celu
Las Bronaczowa
Radziszów, parking leśny na końcu ul. Spacerowej

Jak zapamiętać nazwę? Wystarczy wyobrazić sobie, że właścicielem był rosyjski arystokrata Bronaczow (postać fikcyjna), a nie szczyrzyccy cystersi (co trudno nie tylko zapamiętać, ale i wymówić).

Zobaczymy tu pozostałości dawnej Puszczy Karpackiej, ale – uwaga – walorem tego lasu bynajmniej nie jest jego dojrzałość rębna i wielkowymiarowość surowca! Przeciwnie, nie prowadzi się tu przemysłowej wycinki i las może przejść wszystkie stadia rozwojowe. Krajobraz urozmaicają jary, wąwozy i strumienie, zamieniające się czasem w śródleśne jeziorka i bagienka. Mimo braku tzw. widoków, momentami można poczuć się jak w górach, kiedy to wreszcie można iść po płaskim.

Wycieczkę rozpoczyna wyzwanie cywilizacyjne – znalezienie miejsca parkingowego (parking leśny jest niewielki). Stąd można wyruszyć w las tzw. Drogą Wojskową – oznaczoną zielonym szlakiem pieszym szutrową aleją (zwłaszcza jeśli jest się rowerzystą, dzieckiem w wózku lub spacerowiczem w obuwiu przemiękającym). Można też wybrać dłuższą i ciekawszą ścieżkę, słusznie nazwaną spacerowo-zdrowotną (należy podążać za biało-czerwonymi kwadratami). Parametry dla tzw. zadaniowców – długość: 4,5 km, stopień trudności: średnio-łatwy, przewyższenie: 148 m, punkty do GOT: 5.

Jeżeli wybierzemy kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara (droga za szlabanem), od razu natrafimy na dwa urocze leśne stawy z groblami i mostkami, zasilane potokiem o wdzięcznej nazwie Pasieka. Szczęściarze mogą tu wypatrzyć zimorodka, o którym każdy słyszał, ale mało kto widział (mały i wściekle szybki indywidualista). Innych ptaków, zwierząt, płazów (salamandra!), gadów i motyli też jest tu w bród – lornetka może się przydać nie tylko jako balast. Na naprawdę doświadczonych grzybiarzy czekają zaś opieńki.

W lesie należy zachowywać się odpowiedzialnie: chodzenie po stosach i mygłach* – jak czarodziejsko by to nie brzmiało – grozi śmiercią lub kalectwem!.

*mygła – stos długiego drewna okrągłego, ułożonego w tę samą stronę, czyli grubsze końce po jednej stronie, z ponabijanymi czerwonymi płytkami z numerami (i nie jest to telefon do leśniczego).

Trasy

Klucz Radziszów. Wstęp wolny do Doliny Cedronu

Klucz Radziszów. Wstęp wolny do Doliny Cedronu

Zaczynamy wycieczkę w Dolinie Cedronu. Brzmi biblijnie? Owszem, a słowa… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność