przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Koskowa Góra – Sucha Beskidzka (25 km)

Wstęp

Koskowa Góra – Sucha Beskidzka (25 km)

Koskowa Góra – Sucha Beskidzka (25 km)
Poprzednie Następne
Most na Skawie, fot. J. Kornhauser, 2018 CC BY SA
Rynek w Makowie Podhalańskim, fot. J. Kornhauser, 2018 CC BY SA
Nawiguj do tego celu
Koskowa Góra – Sucha Beskidzka (25 km)

Ze szczytu zjeżdżamy żółtym szlakiem (tą samą drogą, którą pokonywaliśmy z Majdówki). Nie wracamy jednak pod kapliczkę, lecz podążamy szlakiem w stronę zachodnią, kierując się przez las w stronę Makowa Podhalańskiego. To wbrew pozorom najtrudniejszy fragment trasy: jadąc szlakiem pieszym w górskim terenie, musimy wziąć pod uwagę wystające z ziemi konary i głazy, ostre zakręty i dużą różnicę poziomów (nie należy szarżować, grozi to przebiciem dętki!). Po kilkunastu minutach, za malutką kapliczką i śródleśną polaną, skręcamy w lewo w nieoznakowaną ścieżkę, która ostrym zjazdem najpierw przez las, następnie przez łąki (kamienie), wyprowadza nas w stronę zabudowań miejscowości Żarnówka. Meldujemy się w przysiółku Grapa, skąd ładne widoki na okoliczne wzniesienia. Wąską asfaltową drogą docieramy aż na przełęcz oddzielającą Żarnówkę od Wieprzca (600 m n.p.m., kapliczka z XVIII wieku), gdzie skręcamy w lewo i główną drogą mocno w dół przez centrum Żarnówki aż po przedmieścia Makowa Podhalańskiego. Po przejechaniu przez most na Skawie możemy odbić w prawo i zwiedzić osiedle willi i domów letniskowych, a także ruiny dawnej huty żelaza Maurycy z XIX wieku. Krętymi uliczkami docieramy do centrum miasta (15 km z Koskowej Góry, 95 km z Krakowa), którego sercem jest trójkątny Rynek z kilkoma ładnymi kamienicami pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku i przycupniętymi nieopodal drewnianymi chatami. Nieco ponad Rynkiem (stromy podjazd), wśród potężnych willi opartych na zboczu Makowskiej Góry, znajdziemy sanktuarium Matki Boskiej Makowskiej otoczone malowniczym cmentarzem.

Z Makowa ruszamy zrazu w stronę Grzechyni i za mostem nad Skawą (piękne widoki) skręcamy w prawo, za znakami ścieżki rowerowej. Ta część trasy, prowadząca wąską asfaltową ulicą wijącą się nadrzecznymi pagórkami, jest wyjątkowo atrakcyjna: są na niej strome podjazdy, efektowne „hopki” między kolejnymi przysiółkami Makowa i Grzechyni oraz wspaniałe widoki na dolinę Skawy i wzgórza Beskidu Średniego. Po kilku kilometrach docieramy do Suchej Beskidzkiej, przejeżdżamy przez osiedle Sumerówka, po czym skręcamy w lewo i główną drogą (na Żywiec) po chwili docieramy do centrum miasta (10 km z Makowa, 105 km z Krakowa).

Trasy

Rowerowa trasa beskidzka

Rowerowa trasa beskidzka

Jedna z najpiękniejszych tras rowerowych na beskidzkim pogórzu i w… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność