przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Kościół pw. św. Proroka Eliasza i klasztor oo. Karmelitów w Czernej

Wstęp

Kościół pw. św. Proroka Eliasza i klasztor oo. Karmelitów w Czernej

Kościół pw. św. Proroka Eliasza i klasztor oo. Karmelitów w Czernej
Poprzednie Następne

Kościół i klasztor dostępne w określonym zakresie.

  • więcej zdjęćw serwisie Flickr
Założenie klasztorne oo. Karmelitów w Czernej, 2016, fot. S. Woźniak, MIK, CC BY-SA 3.0
Ołtarz główny w kościele pw. św. Proroka Eliasza oo. Karmelitów w Czernej, 2002, fot. M. Klag, MIK, CC BY-SA 3.0
Nawiguj do tego celu
Kościół pw. św. Proroka Eliasza i klasztor oo. Karmelitów w Czernej
Czerna 79, Krzeszowice więcej na dnidziedzictwa.pl

Usytuowanie czernieńskiego eremu pw. Proroka Eliasza na zboczu góry, w odludnej wówczas dolinie z przepływającym przez nią potokiem, doskonale nawiązywało do warunków monastycznego życia pierwszych pustelników z Karmelu. Klasztor w Czernej, wzniesiony w latach 1629–1640 z fundacji Agnieszki z Tęczyńskich, należał wówczas do najobszerniejszych eremów w Europie. Prócz kościoła i klasztoru planowano wznieść tu 12 ermitaży – domków pustelniczych z kaplicami. Warunki życia pierwszych czernieńskich pustelników nie były łatwe. Wiemy, że do 1644 roku na terenie klasztoru nie było studni, zakonnicy musieli zatem transportować wodę z płynącego dnem doliny potoku, nazwanego Eliaszówką. Jak podają kroniki, studnię, która do dziś stoi na klasztornym dziedzińcu, drążyli w skale przez blisko siedem lat.

Zespół klasztorny został niezwykle oryginalnie rozplanowany: w czworobok zabudowań klasztoru wpisano kościół w formie krzyża. Klasztor tworzą cztery skrzydła na planie regularnego czworoboku o wymiarach 77 na 70 metrów. Mieszczący się pośrodku kościół jest połączony ze skrzydłami klasztornymi za pośrednictwem budynków umieszczonych na przedłużeniu jego ramion. W narożnych przestrzeniach pomiędzy ramionami kościoła a skrzydłami klasztoru znajdują się wirydarze.

Kościół pw. św. Eliasza ma krótkie prezbiterium, za którym mieszczą się chór zakonny i ośmioboczna wieża. Kościół nakrywają sklepienia kolebkowe oraz kolebkowe z lunetami, a na skrzyżowaniu nawy i transeptu – krzyżowe. Część wyposażenia wnętrza świątyni i klasztoru oraz niektóre szczegóły architektoniczne wykonano z czarnego marmuru dębnickiego, m.in. portale oraz barokowy ołtarz główny z obrazem Anioła karmiącego Eliasza. W ołtarzu znajduje się także barokowe tabernakulum wykonane z czarnego i różowego marmuru.

Trasy

Za wielką klauzurą w Dolinie Eliasza

Za wielką klauzurą w Dolinie Eliasza

Niedaleko Krzeszowic w Dolinie Eliaszówki, nazywanej też przez niektórych Doliną… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność