Wstęp
Kościół na wzgórzu Just w Tęgoborzu
Lokalna tradycja mówi, że kolejnym towarzyszem Świerada był świątobliwy Just z Tęgoborza, określany również jako Jodok. To imię może wskazywać na korzenie bretońskie, być może na tradycję irlandzką, zresztą takie pustelnicze podróżowanie, jakie uprawiali naddunajeccy misjonarze, wpisuje się w praktyki mnichów iroszkockich. Tak czy inaczej, od jego imienia nazwano Przełęcz Świętego Justa, zaś w Tęgoborzu znajduje się wzgórze Just, a na nim kościół – to tu miała się kiedyś znajdować pustelnia świątobliwego Justa-Jodoka.
Z Tropia do Tęgoborza możemy przejechać przez most na Dunajcu, kierując się na Witowice, a następnie wzdłuż Łososiny do Jarostowej.
Obecny drewniany kościół w Tęgoborzu powstał w XVII wieku i nosi wezwanie Najświętszej Marii Panny, ale w zwieńczeniu ołtarza głównego znajduje się też wizerunek św. Justa, którego kult rozwijał się tutaj już od średniowiecza. Na obrazie tym, datowanym na 1677 rok, możemy zobaczyć również małe wizerunki klęczących fundatorów. O samym Juście niczego konkretnego nie wiemy – generalnie naddunajeccy pustelnicy, których nawet liczba pozostaje niepewna, są postaciami w dużej mierze enigmatycznymi. Warto jednak udać się na wyprawę ich tropem – nasza wycieczka z Iwkowej do Tęgoborza zamyka się w 25 kilometrach, które na rowerze można spokojnie pokonać w czasie jednego dnia.