przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Bydlin, ruiny

Wstęp

Bydlin, ruiny

Bydlin, ruiny
Poprzednie Następne

Najdogodniejsze miejsce do pozostawienia samochodu to bezpłatny parking przy cmentarzu parafialnym, łatwo rozpoznawalnym dzięki kamiennej kaplicy przypominającej romański kościółek. Tędy przechodzi Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej oraz rowerowy i pieszy Szlak Orlich Gniazd. W okolicy wzgórza jest wiele tablic informacyjnych i wiat odpoczynkowych.

Bydlin, fot. A. Stelmach 2019, CC BY-SA 3.0
Bydlin, fragment okopów z I wojny światowej, fot. A. Stelmach 2019, CC BY-SA 3.0
Bydlin, pomnik Legionistów, fot. A. Stelmach 2019, CC BY-SA 3.0
Nawiguj do tego celu
Bydlin, ruiny
Zawadka, Bydlin

Nie trzeba być wielbicielem literatury fantasy, żeby kojarzyć skały z zamkami. Zaczniemy więc wycieczkę w Bydlinie (zamek skromny a ciekawy).

Do budowli w postaci ruiny trwałej prowadzi wygodna, niezbyt forsowna ścieżka. Jak warownia wyglądała kiedyś, można zobaczyć w pobliskim Parku Miniatur w Ogrodzieńcu – dzisiaj dostępne są tylko resztki murów i fosy. Teren wokół ruin jest zadbany i uporządkowany (wreszcie).

Dzieje budowli były burzliwe. Najpierw była strażnicą (umocnienie granicy ze Śląskiem), później kościołem (przeróbka z warowni), zborem ariańskim (reformacja), ponownie kościołem katolickim (pw. Świętego Krzyża), dużą ruiną (Szwedzi) i małą ruiną (darmowy materiał budowlany). Mimo że nie znajdziemy w niej niczego spektakularnego, uzyskamy coś niemniej ważnego – perspektywę. W miesiącach jesienno-zimowych, kiedy na drzewach nie ma liści, ze wzgórza zobaczymy pole bitwy pod Krzywopłotami. Dodajmy: ze wzgórza pociętego widocznymi do dziś okopami wykutymi w litej skale.

Tutaj w listopadzie 1914 r. starły się dwie armie: rosyjska i austriacko-węgierska, w skład której wchodziły Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego. Bitwa okazała się strategiczna – powstrzymała rosyjską ofensywę. Jak każda bitwa strategiczna była jednym z najkrwawszych bojów I Brygady, Piłsudski nazywał ją nawet krzywopłockimi legionowymi Termopilami. Na pobliskim cmentarzu leżą polegli uczestnicy bitwy, z inicjatywy Marszałka uhonorowani kamiennym krzyżem, a napis Krzywopłoty 1914 znajdziemy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

I coś dla pacyfistów: 30 kilometrów stąd przyszła na świat Kasztanka ­– ukochana klacz Piłsudskiego, podarowana mu w patriotycznym geście. Piłsudski od razu zmienił jej imię, uznał bowiem, że człowiek, który ma poprowadzić Polskę ku niepodległości, nie może dosiadać Fantazji.

Trasy

Wapienne turnie na dalekiej północy

Wapienne turnie na dalekiej północy

Późnojesienna wycieczka po Jurze ma oczywistą wadę: brak roślinności. I… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność