Wstęp
Bulwary nad Sołą
Zejście nad rzekę znajduje się przy monumentalnym neogotyckim kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, który powstał na ruinach średniowiecznego klasztoru dominikanów. Po kasacji zakonu świątynia niszczała, aż pod koniec XIX wieku przejęli ją salezjanie z Turynu i wybudowali klasztor oraz szkołę salezjańską. Jej okazały gmach znajduje się obok kościoła – to pierwsza w Oświęcimiu placówka kształcąca krawców, szewców, ślusarzy, a nieco później także stolarzy. Meble w mieszczańskim salonie, które widzieliśmy w muzeum, powstały właśnie w zakładzie salezjańskim. Natomiast jedyny zachowany do dzisiaj średniowieczny obiekt to odrestaurowana niedawno kaplica św. Jacka Odrowąża, w której zabezpieczono polichromie, witraże i elementy kamienne.
Bulwary są popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Dzięki muralom i billboardom poznamy wydarzenia, którymi żyło miasto, takie jak „bieg po tolerancję”, wspólne tańce na rynku czy Karpacki Wyścig Kurierów. W sezonie letnim działa weekendowa Strefa Wypoczynku Bulwary, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć leżaki, skorzystać z gier plenerowych i książek zaproponowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach akcji bookcrossingu. To również świetne miejsce do uprawiania sportów. Wzdłuż bulwarów biegnie szlak rowerowy R4 i czerwona trasa rowerowa. Łączą się z Wiślaną Trasą Rowerową, która biegnie drugim brzegiem Soły.
Uważni obserwatorzy dostrzegą na drzewach budki lęgowe dla ptaków, będące jednocześnie drewnianymi płaskorzeźbami. Jedna z nich przedstawia na przykład twarz brodatego starca (w typie czarodzieja Gandalfa). W tym przypadku sikorki czy kowaliki wchodzą do swojego domku przez otwór znajdujący się… w oku.