przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
Cel
Kierunek

Ach, ten taras!

Wstęp

Ach, ten taras!

Ach, ten taras!
Poprzednie Następne

Obiekt dostępny. Szczegółowe informacje na stronie schroniska.

Widok z tarasu schroniska, fot. M. Dratwa, 2020, CC BY-SA 4.0
Schronisko PTTK na Przehybie, fot. M. Dratwa, 2020, CC BY-SA 4.0
Nawiguj do tego celu
Ach, ten taras!
schronisko PTTK na Przehybie im. Kazimierza Sosnowskiego

Najbardziej zachwycającym punktem schroniska jest bez wątpienia rozległy taras widokowy znajdujący się na jego tylnej ścianie. Roztacza się z niego przepiękny widok na okoliczne wzniesienia, Pieniny, a przy dobrej pogodzie w oddali można zobaczyć Tatry Bielskie. Nazwa „Przehyba” albo „Prehyba” oznacza przełęcz i pierwotnie była nazwą słowacką.

Ze względu na łatwą dostępność miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością czekania w kolejce do bufetu, szczególnie w weekendy. Obok schroniska poprowadzone są różne szlaki piesze, rowerowe i narciarskie. Amatorom dwóch kółek polecamy szczególnie drogę asfaltową Gaboń–Przehyba. Jest to zarazem najłagodniejsze podejście do schroniska, przejezdne przez prawie cały rok.

Schronisko zostało założone w 1937 roku, ale obecny kształt nadano mu trochę później, bo w 1958 roku. Z kolei w 1991 miejsce to uległo zniszczeniu w pożarze i zostało odbudowane dopiero w 1998 roku. Po modernizacji i odbudowie stało się jednym z największych tego typu obiektów murowanych w Beskidach. Patronuje mu Kazimierz Sosnowski, krajoznawca i propagator turystyki pieszej, twórca szlaków i schronisk oraz licznych przewodników. Obok schroniska w budynku „Jaskówki” działa Sądecki Ośrodek Historii Górskiej, gdzie m.in. można obejrzeć trzy wystawy poświęcone kolejno wędrówkom papieża Jana Pawła II po Beskidach, przyrodzie oraz turystyce w Beskidzie Sądeckim.

Trasy

Łąckie specjały górskie

Łąckie specjały górskie

Na pytanie o skojarzenia z Łąckiem najczęstszą odpowiedzią jest: śliwowica… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Trasy
  • Miejsca
  • Ulubione
  • Artykuły
  • Kontakt