przejdź do treści MAŁOPOLSKA TO GO
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Українська
Cel
Kierunek

Kraków, Rynek Główny – Kraków, Nowa Huta, Krzesławice (10 km)

Wstęp

Kraków, Rynek Główny – Kraków, Nowa Huta, Krzesławice (10 km)

Kraków, Rynek Główny – Kraków, Nowa Huta, Krzesławice (10 km)
Poprzednie Następne
Dom w Krzesławicach, fot. J. Kornhauser 2018, CC BY-SA 3.0
Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, fot. M. Klag, MIK 2005, CC BY-SA 3.0
Kościół św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej w Krzesławicach, fot. Zygmunt Put, Wikipedia 3.0
Nawiguj do tego celu
Kraków, Rynek Główny – Kraków, Nowa Huta, Krzesławice (10 km)

Wyruszamy z centrum miasta w stronę Nowej Huty, dzielnicy na pozór dobrze wszystkim znanej, a w rzeczywistości kryjącej mnóstwo architektonicznych i przyrodniczych tajemnic. Kierujemy się w stronę ronda Mogilskiego, a następnie podążamy wygodną ścieżką rowerową po północnej stronie ulicy Mogilskiej i alei Jana Pawła II, mijając najpierw zabudowania osiedla Oficerskiego, potem Wieczystą ze starymi zakładami zbożowymi, park Lotników Polskich, nowe i stare Czyżyny, wreszcie wzdłuż osiedla Kolorowego wjeżdżamy na plac Centralny, od parunastu lat noszący dumnie imię Ronalda Reagana. Naszą uwagę przykuwają arkady zdobiące budynki, które z trzech stron otaczają plac, efektownie wieńcząc majestatyczne założenie urbanistyczne z lat 50. XX wieku. Po południowej stronie, obok Nowohuckiego Centrum Kultury, rozpościera się piękny widok na Łąki Nowohuckie, zielone płuca dzielnicy. My tymczasem wjeżdżamy w aleję Róż, gdzie przez długi czas stał pomnik Włodzimierza Lenina dłuta Mariana Koniecznego, a o tamtych czasach przypomina jedynie restauracja Stylowa. Za parkiem Ratuszowym kluczymy osiedlowymi alejkami, by w końcu wyjechać na ulicę Bulwarową, tuż nad Zalewem Nowohuckim. Objeżdżamy utworzony w 1957 roku na rzece Dłubni sztuczny akwen, pomyślany jako miejsce wypoczynku i rekreacji dla nowohucian, a przy okazji jako strefa buforowa oddzielająca zabudowania kombinatu metalurgicznego od osiedli mieszkaniowych. Na dzikiej wyspie na środku zalewu zadomowiła się kolonia kormoranów, a przy odrobinie szczęścia można tu wypatrzyć czaple i ślepowrony. Mostkiem nad Dłubnią (ostrożnie z rowerem) przedostajemy się do zadbanego parku kryjącego dwór Jana Matejki.

Wystawiony w 1826 roku, a przebudowany pół wieku później przez samego Matejkę – warto zwrócić uwagę na ganek – elegancki dworek był domem wybitnego malarza aż do jego śmierci. Teraz mieści muzeum jego pamięci. Zaraz obok dworku stoi drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z XVII wieku, przeniesiony tu przed trzema dekadami z Jawornika koło Myślenic. Budynki zdobią centrum Krzesławic, niegdysiejszej wsi, od początku lat 50. XX wieku części Krakowa. Warto zapuścić się w malutkie uliczki, przy których stoją drewniane, kolorowe chaty, drobne kapliczki i figurki świętych, bowiem niewiele zostało w mieście równie dobrze zachowanej zabudowy przypominającej o ziemiańskich korzeniach wielu peryferyjnych dzielnic miasta.

Trasy

Tajemnicza trasa nowohucka

Tajemnicza trasa nowohucka

Trasa wiodąca zapomnianymi rejonami dawnych podkrakowskich wiosek, od paru dekad… Zobacz

Małopolski Instytut Kultury instytucja kultury województwa małopolskiego Małopolska

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88

  • Ulubione
  • Trasy
  • Artykuły
  • O projekcie
  • Kontakt
  • Dostępność