Polskie Tatry

Polskie Tatry

Autor: Zoltan Gyalókay, Licencja: CC BY-SA

Tatry wraz z Zakopanem stanowią istotny składnik tożsamości polskiej, czego Polakom nie trzeba tłumaczyć. Przybywający do tego kraju gość spotka się z trudno zrozumiałym faktem uwielbienia przez czterdziestomilionowy naród niewielkiego miasta i otaczających go skrawków gór.

Nie ma chyba miejsca na świecie, do którego co roku przyjeżdżałyby miliony turystów, zadeptując je dosłownie, pozostawiając w rażącej dysproporcji, jeśli chodzi o frekwencję rozległe pasma górskie rozciągające się wzdłuż całej południowej granicy kraju. Trudno wyjaśniać taki stan rzeczy faktem, że to tu znajdują się najwyższe szczyty górskie sięgające ponad dwóch tysięcy metrów nad poziomem morza. Przecież większość nie zapuszcza się na słowacką stronę, żeby penetrować tatrzańskie szczyty, wyższe jeszcze niż te wokół Zakopanego.

Taka koncentracja ludzi jest charakterystyczna dla miejsc pielgrzymkowych. Na czym polega jednak świętość tego miejsca? Te krótkie rozważania to zaledwie kilka uwag obcokrajowca, który od dwudziestu lat stara się zrozumieć fenomen, przyjmowany być może w sposób naturalny przez Polaków, z którymi na co dzień przebywa.
Zobacz prezentację "Polskie Tatry w oczach obcokrajowca" w Wirtualnych Muzeach Małopolski.

Źródło: Wirtualne Muzea Małopolski
Fot. Bastus Bastusinski, Flickr, CC BY-SA