Smocze święto

Smocze święto

Autor: na podst. materiałów organizatora, Licencja: CC BY-SA

31 maja i 1 czerwca w Krakowie będziemy już po raz czternasty bawić się na wielkim smoczym święcie. Zaprasza, jak co roku, Teatr Groteska.
 
Tegorocznym motywem przewodnim będzie tradycja ludowa i postać Henryka Oskara Kolberga – etnografa i folklorysty: Tegoroczna Parada, odbywająca się pod hasłem Wielki Kolbergowski Zlot Smoków, ma za zadanie przybliżyć najmłodszym uczestnikom elementy kultury i tradycji ludowej oraz zachęcić ich do poszukiwań etnograficznych inspiracji. Chcemy pokazać, że szeroko rozumiana sztuka ludowa stanowi nadal twórczy potencjał i żywą tradycję dla współczesnej działalności kulturowej.

Przez cały weekend na Bulwarach Wiślanych przy Smoczej Jamie będzie odbywał się Rodzinny Piknik. Dla najmłodszych i tych starszych zaplanowano konkursy, gry i zabawy.

 W sobotę wieczorem o godz. 22.00 pod Wawelem rozpocznie się Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. W spektaklu, łączącym efekty pirotechniczne, muzykę i światło, wystąpią wielkogabarytowe, pływające oraz latające smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości) – stwory pływające na statkach i barkach, animowane przez aktorów Teatru Groteska.

 Parada Smoków, Krakowiaków i Górali przejdzie ulicami Starego Miasta w niedzielę, 1 czerwca, między 12.00 a 14.30: Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, a także szczudlarzy i żonglerów. 

Szczegółowe informacje na stronie www.paradasmokow.pl.
Fot. APN-PL, Wikipedia, CC BY SA 3.0