Czas na rzeźbiarzy

Czas na rzeźbiarzy

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

Opowiadaliśmy już o malarzach, fotografikach, literatach oraz muzykach, tym razem przyszła kolej na rzeźbiarzy. Tych sprzed lat i tych współczesnych. Artystów znanych i takich, o których słyszało niewiele osób.

Przyjrzymy się także stworzonym przez nich rzeźbom. Wśród nich znalazła się między innymi słynna nastawa z kościoła Mariackiego nazywana ołtarzem Wita Stwosza. Przypomnimy jednego z najoryginalniejszych polskich twórców – Władysława Hasiora, którego prace do dzisiaj zaskakują, a może i przerażają, wielu odbiorców. Dowiecie się również, gdzie można obejrzeć krakowskie rzeźby plenerowe, takie jak Stępak Tępak, Spirala Kosmiczna i Zdobyta Przestrzeń. 

Istotne miejsce na rzeźbiarskiej mapie Małopolski zajmują też twórcy ludowi – spod ich dłuta wychodzą przydrożne kapliczki, figury świętych czy pomniki zdobiące wiejskie cmentarze. Ludowi artyści są najczęściej samoukami, zdarza się także, że tajniki rzeźbienia w drewnie przekazali im rodzice lub dziadkowie. Jednym z takich twórców jest Andrzej Kuźma z Nowego Bystrego. Jego prace można obejrzeć na przykład podczas corocznego Jarmarku Podhalańskiego organizowanego w Nowym Targu. W tymże mieście tworzy inny artysta ludowy: Kazimierz Górecki, który na Podhalu znany jest między innymi jako twórca tronu królewskiego stojącego w nowotarskim ratuszu i serii płaskorzeźb Orzeł Biały, czyli godło Polski w rozwoju historycznym na przestrzeni dziejów.

Tutaj wymieniamy tylko dwóch ludowych rzeźbiarzy, jeśli chcecie poznać innych, wejdźcie na strony Transgranicznego Traktu Tradycji i Szlaku Rzemiosła Małopolski. 

Rzeźby z drewna w Sądeckim Bartniku, fot. M. Klag, CC BY SA, Flickr.com