Jesienią w Krakowie organizowanych jest tyle spacerów, że nawet nie próbowaliśmy ich policzyć. Postanowiliśmy za to przedstawić Wam niektóre z nich, a także zaproponować kilka swoich tras.
Impuls do stworzenia tego numeru dały weekendowe spacery organizowane we wrześniu przez Małopolski Instytut Kultury. Do tej pory odbyły się dwa z czterech zaplanowanych, kolejny – już w najbliższy weekend. Udział w spacerach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Uczestnicy naszych spacerów często mają okazję zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Na przykład 12 i 13 września zwiedzali Fort opancerzony nr 44 „Tonie” należący do umocnień stałych dawnej Twierdzy Kraków. Fort uznaje się za jedną z najbardziej niezwykłych spośród ponad stu zachowanych budowli obronnych twierdzy. Przez wiele lat zabytek ten niszczał, a las porósł go do tego stopnia, że dzisiaj jest niemal niewidoczny. Odnową fortu zajęła się Fundacja „Janus” – w przyszłości być może będzie można go zwiedzać.
W najbliższą sobotę (19 września) o godzinie 15.00 rozpocznie się natomiast spacer śladami Jerzego Nowosielskiego Czasu już więcej nie będzie. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością – miejsc zabrakło niemal tuż po otwarciu rezerwacji! Dla tych z Was, którym nie udało się ich zdobyć, mamy jednak dobrą wiadomość – będzie jeszcze szansa na udział w ostatnim organizowanym przez MIK spacerze. Jego tematem są krakowskie zegary słoneczne, zwane też słonecznikami. Podczas wycieczki odwiedzicie miejsca, w których znajdują się zegary nie tylko sprzed wieków, ale także współczesne. Opowie o nich gnomonik Dariusz Oczki – tropiciel i badacz tego typu czasomierzy. Więcej informacji znajdziecie na stronie Małopolskiego Instytutu Kultury w zakładce „Spacery”.
Jak widać w tym artykule skupiliśmy się na spacerach organizowanych przez MIK, o wielu innych odbywających się jesienią w Krakowie dowiecie się, czytając nasz najnowszy dwutygodnik.