Małopolskie ekstremalne bieganie

Małopolskie ekstremalne bieganie

Autor: Maria Sorkowicz, Licencja: CC BY-SA

Moda na bieganie trwa. W Krakowie codziennie niemal wszędzie spotkać można dziesiątki miłośników tego sportu. Dla tych z was, którzy zaliczyli już „zwykłe” zawody i chcieliby spróbować swoich sił w bardziej ekstremalnych biegach, przygotowaliśmy ciekawą propozycję. Bieg Granią Tatr, Bieg 7 Dolin na 100 km i Runmageddon to imprezy, podczas których pokonuje się nie tylko duże dystanse, ale także rozmaite przeszkody – zarówno naturalne, jak i zbudowane przez człowieka. Dwa z nich jeszcze przed nami, więc – jeśli uznacie je za interesujące – możecie wziąć w nich udział. 

Bieg Granią Tatr
 
W połowie sierpnia w Zakopanem odbywa się Bieg Granią Tatr – jeden z najtrudniejszych biegów w Polsce. Zaczyna się o 4 rano, a bardzo trudna trasa prowadzi przez najbardziej malownicze szczyty i doliny Tatr Zachodnich i Wysokich. Bieganie po górach bardzo różni się od biegania po nizinach: jest dużo bardziej wymagające – głównie ze względu na przewyższenia (na tej trasie +5000 m / –4900 m) – a także – jak czytamy na stronie organizatora – ze względu na zmienną pogodę, skały i luźne kamienie, po których biega się wolniej. Uczestnicy mają do przebiegnięcia 70 kilometrów. Bieg powinni ukończyć w czasie krótszym niż 17 godzin. Jeśli im się nie uda – schodzą z trasy. Choć w tym roku odbyła się dopiero druga edycja imprezy, na starcie stawiło się aż 350 osób. Bieg wygrał Bartosz Gorczyca, który dotarł do mety po 9 godzinach 16 minutach i 5 sekundach.

Jedna z uczestniczek Biegu, Joanna Kowalczyk, na stronie magazynu „Bieganie” podsumowuje: „Jego specyfika nie pozostawia złudzeń, że to wyzwanie arcytrudne, sieje natomiast wątpliwości, czy się mu podoła. Jeśli jeszcze dodać do tego limit 17 godzin, nie ma mowy o luźnym podejściu do startu. Ponoć aktywny turysta pokonuje ten odcinek w 3 dni” [1]

Kolejna edycja za dwa lata, więc ci z was, którzy chcieliby wystartować, powinni już zacząć się przygotowywać. Przygotowania najlepiej rozpocząć od zapoznania się z trasą – samo jej przejście zajmuje kilka dni… 

Bieg 7 Dolin na 100 km

Przygotowania do biegu Granią Tatr możecie zacząć od udziału w Biegu 7 Dolin na 100 kilometrów. Impreza odbywa się w Krynicy-Zdroju 12 września w ramach Festiwalu Biegowego. Podobnie jak w przypadku Biegu Granią Tatr trasa przebiega szczytami i dolinami – w tym przypadku Beskidu Sądeckiego. Po drodze mija się Rytro, Piwniczną, Wierchomlę i Bacówkę nad Wierchomlą. 

Na starcie tego ultramaratonu stają zazwyczaj doświadczeni zawodnicy, bo stanowi on eliminację do innego ultramaratonu – Ultra-Trail du Mont-Blanc. Na pokonanie głównej trasy uczestnicy mają maksymalnie 17 godzin.

Zgłoszenia do tegorocznego biegu przyjmowane są do 11 września. 

Runmageddon 2015 

Runmageddon uważany jest za jeden z najtrudniejszych półmaratonów w Europie. Wszystko dlatego, że uczestnicy mają do pokonania nie tylko określony dystans, ale również tor przeszkód. Bez wątpienia bieg spodoba się tym osobom, które, oprócz pokonywania kolejnych odcinków trasy, lubią sprawdzić się w konkurencjach wymagających siły lub zręczności. 

W tym roku impreza po raz pierwszy odbyła się w Myślenicach pod koniec maja (pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2014 roku w Warszawie, od tego czasu Runmageddon był organizowany w kilku innych miastach, między innymi w Sopocie). Na trasie uczestnicy musieli pokonać 70 przeszkód. Były to między innymi: zasieki, tunel, ściany z bali, długa na 30 metrów błotna zjeżdżalnia czy kontener wypełniony lodem. Choć Runmageddony są organizowane w całej Polsce, ten małopolski był szczególnie trudny, ponieważ trasa biegła terenami górzystymi. Tegoroczna impreza trwała dwa dni – w sobotę odbył się bieg Rekruta, a w niedzielę właściwy półmaraton, na potrzeby którego wydłużono trasę i dodano więcej przeszkód. Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w podobnym biegu, ma na to szansę już 3 października. W Myślenicach odbędzie się bowiem kolejna edycja Runmageddonu. Zanim jednak podejmiecie ostateczną decyzję o udziale, obejrzyjcie przeszkody na stronie https://www.runmageddon.pl/! Są wśród nich: przeprawianie się po linach nad wodą, bieg między oponami, wspinanie się na ścianki, chodzenie po równoważni i skakanie przez ognisko. 

Jeśli zdecydujecie się na uczestnictwo w opisywanych przez nas imprezach, pamiętajcie, że przeznaczone są dla osób, które trenują już od dłuższego czasu. Jeśli nie jesteście pewni swojej formy, skontaktujcie się z organizatorami – doradzą wam, czy możecie wziąć udział w biegu już teraz, czy powinniście spróbować swoich sił za rok.


[1] http://www.magazynbieganie.pl/bieg-ultra-grania-tatr-2015-ultra-trudny-bieg-relacja/ [dostęp: 28 sierpnia 2015]. 
Fot. pixabay.com, domena publiczna