Szlak kryminalny

Szlak kryminalny

Autor: archiwum MIK, Licencja: CC BY-SA

Autorką szlaku kryminalnego w Małopolsce jest Marta Zabłocka.

Szlak kryminalny to świetna okazja, aby zapoznać się z Małopolską od nieco bardziej tajemniczej i pełnej zagadek strony. Szczególnie warto spacerować wąskimi uliczkami Krakowa, wśród kamienic, poszukując miejsc stanowiących scenę dla wydarzeń w literackim świecie kryminałów. Fabuła powieści Raport Badeni Krzysztofa Maćkowskiego rozgrywa się w przestrzeni krakowskich ulic takich jak Lubicz, Szpitalna, Floriańska czy Krupnicza. Sekret Kroke Małgorzaty i Michała Kuźmińskich to powieść kryminalna, której akcja została osadzona w przedwojennym Krakowie. Śledząc losy bohaterów, trafić możemy w wiele niezwykłych miejsc, na przykład do klasztoru Dominikanów czy na Kazimierz. Również ulice św. Filipa, Bożego Ciała, Gazowa czy Józefa odegrały istotną rolę w tworzeniu aury przedstawionych przygód i niebezpieczeństw. Zaś przy ul. Zwierzynieckiej znajdowało się biuro detektywistyczne Julii Dobrowolskiej, bohaterki kilku kryminałów napisanych przez Gaję Grzegorzewską.

Puszcza Niepołomicka staje się rozwiązaniem zagadki kryminalnej, z jaką zmierzył się Kacper Ryx, bohater powieści Mariusza Wollnego.

W Zakopanem miały miejsce liczne niewyjaśnione zdarzenia, którymi zajmował się detektyw Piotr Klucha, w serii kryminałów zakopiańskich autorstwa Jacka Rębacza: Sezonie na samobójców, Pokoju z widokiem na cmentarz oraz Ośmiu deszczowych dniach. Detektyw rozwiązuje zagadki w swym biurze przy ul. Gimnazjalnej. Akcja kryminałów toczy się nie tylko na zatłoczonych Krupówkach, ale także w Tatrach: na Hali Gąsienicowej, Orlej Perci czy w Dolinie Pięciu Stawów.    

Wszystkie informacje na temat szlaku kryminalnego znajdziecie na stronie Reading Małopolska: http://www.readingmalopolska.pl/pl/ 

Fot. Puszcza w Niepołomicach, Aleksander Duraj, CC BY NC ND