Małopolska filmem stoi

Małopolska filmem stoi

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

Premiery bollywoodzkich produkcji kręconych w Krakowie, kina pod gołym niebem, podróżowanie śladami filmowych bohaterów, konkurs na najlepszy scenariusz, w którym nasz region jest tematem bądź miejscem akcji… Tegoroczne wakacje w Małopolsce przebiegają pod filmowym znakiem!  

Ale Małopolska służy filmowcom nie tylko malowniczymi krajobrazami i fotogenicznymi przestrzeniami. Ulokował się tutaj także przemysł filmowy, między innymi Alvernia Studios, czyli największe i najnowocześniejsze studio filmowe w Polsce, w którym powstały między innymi Essential Killing oraz Droga na drugą stronę. 

W naszym regionie funkcjonuje także wiele domów produkcyjnych – między innymi Dom Mediowy FilmFactor, N-Art , Film Polska – oraz studiów nagrań, na przykład Studio Produkcyjne Nieustraszeni Łowcy Dźwięków i Firma Fonograficzna GAMMA. 

W strukturach Krakowskiego Biura Festiwalowego działa Krakow Film Commission (KFC) oferująca producentom filmowym wsparcie w realizacjach na terenie Krakowa oraz Małopolski. KFC była koproducentem takich filmów jak Obława, Nieulotne, W cieniu, Pod Mocnym Aniołem, Widok Krakowa oraz Czerwony Pająk. Ponadto Komisja Filmowa jest operatorem Regionalnego Funduszu Filmowego – pomaga pozyskiwać środki na realizację produkcji na terenie województwa małopolskiego. Co ciekawe, do tej pory z pomocy skorzystali i nadal chętnie korzystają filmowcy z Indii. 

A jeśli czytają ten artykuł początkujący filmowcy, być może zostaną zainspirowani do wzięcia udziału w ogłoszonym przed kilkoma dniami konkursie „Trzy Korony – Małopolska Nagroda Filmowa”. Scenariusz filmu musi być związany z naszym regionem, Małopolska może także być miejscem akcji. Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie na stronie Krakow Film Commission.

Fot. Pedro, Flickr, CC BY SA