Kalwaryjski szlak Weissa

Kalwaryjski szlak Weissa

Autor: Karolina Fidyk, Licencja: CC BY-SA

Obiekty na szlaku:
1. Kalwaria Zebrzydowska - Rynek 2.
Kalwaria Zebrzydowska - Cech Rzemiosł Różnych
3. Kalwaria Zebrzydowska - dom W. Weissa
4. Kalwaria Zebrzydowska - figura św. Floriana
5. Kalwaria Zebrzydowska - stacja kolejowa
6. Kalwaria Zebrzydowska - konwent oo. Bonifratrów
7. Kalwaria Zebrzydowska - cmentarz parafialny
8. Kalwaria Zebrzydowska - kościół pw. św. Michała Archanioła
9. Kalwaria Zebrzydowska - Rynek
10. Kalwaria Zebrzydowska - klasztor oo. Bernardynów
11. Kalwaria Zebrzydowska - „Góra Ukrzyżowania”
12. Kalwaria Zebrzydowska - „Ratusz Piłata”
13. Kalwaria Zebrzydowska - „Most na Cedronie”

Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy współpracy z Fundacją Muzeum Wojciecha Weissa i Małopolskim Instytutem Kultury wydało przewodnik po Kalwaryjskim Szlaku Wojciecha Weissa.

Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa to propozycja zwiedzania Kalwarii Zebrzydowskiej śladami Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Jest to szlak pieszo-samochodowy, składający się z dwóch pętli. Pętla A przeznaczona dla miłośników spacerów zachęca do wyprawy śladami Wojciecha Weissa po kalwaryjskich dróżkach. Pętla B prowadzi przez mniej znane zakątki Kalwarii Zebrzydowskiej i pobliskich Zebrzydowic, polecana jest turystom zmotoryzowanym.

Wojciech Weiss (1875-1950) był wybitnym malarzem i grafikiem, uczniem, profesorem i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony na emigracji w Rumunii, rozpoczął naukę we Lwowie, skąd przeniósł się do Krakowa i z miastem tym związał swoje życie. Drugim miejscem, które nierozerwalnie łączyło się z jego twórczością, była Kalwaria Zebrzydowska, gdzie szukając chwil odpoczynku od miejskiego gwaru, mieszkał i malował w domu otoczonym sadem przy ul. Jagiellońskiej. (Cytat za: „Kalwaryjski szlak Wojciecha Weissa – przewodnik” )

Niezbędne materiały do publikacji udostępniła Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa. Autorką tekstu przewodnika jest Zofia Weiss-Nowina Konopka, która w oparciu o źródła historyczne, jak i przekazy ustne mieszkańców miasta stworzyła interesującą opowieść o pobycie artysty w Kalwarii. Małopolski Instytut Kultury był partnerem merytorycznym projektu odpowiedzialnym za opracowanie merytoryczne i graficzne materiałów.
Przewodnik można otrzymać w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej(ul. Broniewskiego 3, Kalwaria Zebrzydowska) oraz w Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27, Kraków).
Więcej informacji na temat szlaku znajdziecie na stronie Szlaki Małopolski.

Źródło: Szlaki Małopolski
Fot. Wojciech Weiss, autor fotografii nieznany, Wikipedia, domena publiczna