Pędzlem po mapie

Pędzlem po mapie

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

Obok znanych i legendarnych już Jana Matejki, Stanisława Witkacego, Józefa Mehoffera czy Stanisława Wyspiańskiego, Małopolska to także miejsce życia i twórczości Wilhelma Sasnala, Tomasza Barana oraz nieżyjących już Jerzego Nowosielskiego i Jadwigi Maziarskiej. W tym tygodniu opowiemy o sztandarowych twórcach sprzed lat oraz o tych, którzy obecnie kształtują pejzaż sztuki.

Oczywiście nie poprzestaniemy tylko na opisywaniu życia i twórczości malarzy. Pokażemy także miejsca, które warto odwiedzić, by poznać ich bliżej. Na uwagę zasługuje na pewno dom Józefa Mehoffera, w którym obecnie znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Barbara Sanocka pisze o tym miejscu: Dom przy ul. Krupniczej to muzeum powstałe w domu artysty, którego wnętrza urządzono w sposób jak najbardziej zbliżony do stanu z okresu, kiedy mieszkał tutaj Józef Mehoffer z rodziną. Zachowano pierwotne przeznaczenie pokoi, a także częściowo wyposażono je w autentyczne przedmioty i dzieła należące do artysty.

Murowany dom zbudowano w tym miejscu po wielkim pożarze Krakowa w 1850 r. Był to wówczas parterowy budynek, należący do rodziny Rogowskich. Po 1872 r. zamieszkiwał w nim Józef Szujski z rodziną. Rozbudował on dom według planów A. Łuszczkiewicza, nadając mu klasycystyczny wygląd pałacyku miejskiego. Po śmierci Szujskiego dom nabyli Tarnowscy, przeznaczając go na wynajem. Gdy w 1932 r. kupił go Józef Mehoffer budynek wymagał remontu. Konieczne prace trwały trzy lata. Artysta wyposażył wnętrza w stylowe meble, dzieła sztuki, niektóre należące do jego rodziny od wielu lat. Znalazły tutaj miejsce także prace własne Mehoffera oraz kolekcjonowane przez niego przedmioty. Po śmierci malarza w 1946 r. rodzina starała się zachować niezmieniony charakter pomieszczeń. W latach 60. z inicjatywy syna artysty, Zbigniewa Mehoffera, powstała idea utworzenia tutaj muzeum. W 1986 r. rodzina przekazała dom z ogrodem Muzeum Narodowemu w Krakowie. Po dziesięciu latach otwarto go dla zwiedzających jako Dom Józefa Mehoffera – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie [1]

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00. 
Przed budynkiem rozpościera się ogród, który można zobaczyć każdego dnia od wiosny do jesieni. Odbywają się tam między innymi koncerty i warsztaty dla dzieci. 

Fot. Maira, Ogród w Domu Józefa Mehoffera, Wikipedia, CC BY SA 2.5.
[1] B. Sanocka, Dom Józefa Mehoffera – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, [online] http://dnidziedzictwa.pl/dom-jozefa-mehoffera-oddzial-muzeum-narodowego-w-krakowie/ [dostęp 02.07.2015]..