3 miejsca, które musisz zobaczyć

3 miejsca, które musisz zobaczyć

Autor: Kinga Dębska, Licencja: CC BY-SA

Zapraszamy do zwiedzania!

1. Centrum Administracyjne Huty tworzą dwa budynki przy głównej bramie zakładu. Jeden z nich tzw. „Z” stanowi siedzibę zarządu, natomiast drugi „S” mieści bibliotekę techniczną oraz biura. Pierwotnie Centrum Administracyjne nosiło imię Włodzimierza Lenina, ale popularnie było nazywane „Pałacem Dożów” lub „Watykanem”. Określenia te zwracały uwagę na podobieństwo budowli do włoskiego stylu renesansu. Kopuły nad wieżami zwieńczono latarniami, takimi jakie wykorzystał Michał Anioł w bazylice w Watykanie. W latach 90. dokonano przeróbki wnętrz, która niestety zniszczyła wiele z nich.

2. Teatr Ludowy rozpoczął włąsną działalność w 1955 roku, a pierwszym przedstawieniem było „Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego. W 1963 dyrektorem teatru został Józef Szajna, który zapoczątkował erę teatru plastycznego. Z kolei, Jerzy Fedorowicz, który objął funkcję kierownika w 1989, wprowadził „terapię przez sztukę”. Objawiała się ona m.in. w realizowaniu przedstawień z udziałem wychowanków domu dziecka. Współcześnie „terapia przez sztukę” ma formę warsztatów oraz dyskusji z widzami. Za czasów kierownictwa Fedorowicza powstała również Mała Scena. Pierwotną lokalizację miała na ulicy Kanoniczej, ale została przeniesiona na Scenę pod Ratuszem. 

3. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego znajdujący się stosunkowo niedaleko placu Centralnego, pierwotnie nazywany Miejskim, zaczął funkcjonować w roku 1954. Tworzy go 17 pawilonów, z których główny ozdabiają monumentalne schody. Socrealistyczna architektura obiektu nawiązuje do pałacowych form baroku. Patronat nad placówką przyznano w 1974 roku Stefanowi Żeromskiemu. 

Fot. Zygmunt Put, Wikipedia, CC BY SA 3.0. 
Źródło: www.szlakimalopolski.mik.pl
Cały plan wycieczki po Nowej Hucie znajdziecie tutaj: http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=spacery-po-krakowie-cz-8-trasa-nowohucka