Ze Zwierzyńca na Rynek Główny

Ze Zwierzyńca na Rynek Główny

Autor: Marlena Jałoszyńska, Licencja: CC BY-SA

To właśnie dzisiaj – 11 czerwca, dokładnie tydzień po Bożym Ciele – Lajkonik wraz z orszakiem włóczków oraz kapelą, wyruszył na harce. Można go zobaczyć tylko raz w roku, więc radzimy wybrać się dzisiaj na krakowski Rynek Główny!  

Od wieków Pochód Lajkonika rozpoczyna się na Zwierzyńcu, a dokładniej na ulicy Senatorskiej 1. To właśnie tam, w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Konik – przy dźwiękach kapeli – wykonuje szalony taniec, daruje dzieciom cukierki, uderza buzdyganem na szczęście i na czele orszaku rusza na Rynek Główny.  

Zanim jednak dotrze do celu swej wędrówki, musi odwiedzić jeszcze kilka innych miejsc. Wśród nich znajduje się plac na Stawach, na którym Lajkonik zbiera datki od sprzedawców. Bardzo ważnym punktem odwiedzanym przez orszak jest klasztor Sióstr Norbertanek – tam tatarzyn wykonuje obrzędowy taniec, a po krótkim odpoczynku udaje się ulicami Zwierzyniecką i Straszewskiego pod Filharmonię. W tym miejscu oczywiście po raz kolejny tańczy. Następnie przechodzi przez ulice Franciszkańską, Grodzką – często odwiedzając bary i restauracje – i wreszcie dociera do Rynku Głównego. Tam rozpoczynają się największe uroczystości: Lajkonik pobiera haracz od władz miasta, wypija kielich wina za pomyślność miasta oraz mieszkańców, a także trzeci raz tańczy ze sztandarem. Taniec ów nazywa się urbem salutare (pokłon miastu). Następnie – po wizycie w Wierzynku – orszak ponowanie pojawia się na Rynku Głównym, okrąża Sukiennice i udaje się na kolację do Hawełki. Tak kończą się całodzienne harce Lajkonika.  

Pochód uważany jest za jeden z najbardziej barwnych krakowskich zwyczajów, a w ubiegłym roku został on wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kutrowego. 

Fot. Klasztor Sióstr Norbertanek, Jar. Ciurus, Wikipedia, CC BY SA 3.0