Małopolska wieś dla dzieci

Małopolska wieś dla dzieci

Autor: archiwum MIK, Licencja: CC BY-SA

Projekt Małopolska Wieś dla Dzieci jest inicjatywą Sądeckiej Organizacji Turystycznej przygotowaną we współpracy z Województwem Małopolskim. Szlak ten tworzy 16 gospodarstw agroturystycznych proponujących atrakcyjną ofertę aktywnego oraz bezpiecznego spędzenia czasu zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Właściciele wszystkich obiektów agroturystycznych, które znalazły się na szlaku Małopolska Wieś dla Dzieci, przygotowali specjalne atrakcje umożliwiające przyjęcie dzieci w każdym wieku. Każdy obiekt posiada bezpieczny ogrodzony teren z placem zabaw, a część gospodarstw ma także dodatkowe atrakcje, takie jak park liniowy czy basen. Właściciele gospodarstw hodują zwierzęta gospodarskie i domowe oraz prowadzą regionalną kuchnię z wykorzystaniem produktów z ekologicznych upraw.

Z oferty gospodarstw agroturystycznych mali goście wraz z rodzicami mogą korzystać przez cały rok i spędzać tam zarówno weekendy, jak i całe wakacje. Dzieci poprzez zabawę poznają m.in. tradycje i obyczaje wiejskie, małopolską przyrodę, a także legendy i opowieści związane z regionem. Właściciele gospodarstw proponują różnorodne warsztaty edukacyjno-artystyczne, konkursy oraz wycieczki. Wszystkie zajęcia dla dzieci mają charakter zorganizowany i prowadzone są przez osoby posiadające wykształcenie i doświadczenie pedagogiczne.

Gospodarstwa agroturystyczne, które znalazły się na szlaku, zostały starannie wyselekcjonowane spośród kilkuset obiektów wiejskich znajdujących się na terenie Małopolski. Wszystkie obiekty posiadają także aktualną kategoryzację (kategorie: standard, jedno, dwa lub trzy słoneczka), przeprowadzoną według wymogów określonych przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

(Cytat za: Sądecka Organizacja Turystyczna)

Lista gospodarstw znajdujących się na szlaku:

Podhale
Harklowa, Villa „Akiko”;
Kluszkowce, Willa „Adamcykówka”;
Orawka, „U Kazika”.

Okolice Krakowa
Prądnik Korzkiewski, „We młynie”;
Wielka Wieś, „Skotnica”;
Jurczyce, „Szczęśliwa Trzynastka”.

Beskid Wyspowy
Iwkowa, bacówka „Biały Jeleń”;
Owieczka, „Owieczka”;
Przyszowa, „Jodełka”;
Świdnik, „U Haliny”;
Zakliczyn, „Domek pod różami”;
Żegocina, „Łopusze”.

Beskid Niski
Łużna, „Chata na Podlesiu”.

Beskid Sądecki
Barcice Dolne, „Eko-łatka”;
Rytro, „Orle gniazdo”;
Tylicz, „U Grzegorza”.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na: http://szlakimalopolski.mik.krakow.pl/?szlaki=malopolska-wies-dla-dzieci.
Fot. pixabay.com, domena publiczna