Podróże w czasie do lat dziecięcych

Podróże w czasie do lat dziecięcych

Autor: Katarzyna Kolasa, Licencja: CC BY-SA

Drewniany konik na kółkach, pacynka roześmianego pajacyka, pluszowy miś z guzikowymi oczkami czy bocian na drucianych nogach – nasi przyjaciele z dziecięcych lat doczekali się na terenie Małopolski swoich muzeów.

Wizytę u dawnych przyjaciół – tych prawdziwych i tych ze świata fantazji – traktować można zarówno jako sentymentalną podróż w czasie, inspirację do tworzenia własnoręcznie konstruowanych zabawek czy jako chęć poznania lub poszerzenia wiedzy z zakresu kultury ludowej i dawnego rękodzieła. 

Krynickie skarby  

Od 2002 roku w Krynicy-Zdroju działa Muzeum Zabawek, filia Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie-Zdroju. Niezwykłe zbiory muzeum pokazywane są w pomieszczeniach piwnicznych Nowych Łazienek Mineralnych. Dlaczego są tak niezwykłe? Niektóre eksponaty pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych, odnaleziono je podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Elbląga. Pozostałe zabawki również mają nie lada rodowód – kolekcja powstawała bowiem w XIX i początkach XX wieku. Prezentuje ona prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80. XX wieku. Co zatem można podziwiać na wystawie? W muzealnych gablotach znajdują się lalki i ich akcesoria, klocki, militaria chłopięce, samograje i wiele innych. Właściciele podkreślają, że muzeum przyciąga i zachwyca przedstawicieli wszystkich pokoleń – dorośli rozpoznają swoich dawnych przyjaciół i powracają myślami w świat dziecięcej beztroski, a najmłodsi z wypiekami na policzkach podziwiają barwny korowód zabawek.  

Informacje praktyczne:
Muzeum Zabawek
ul. Piłsudskiego 2, Krynica-Zdrój
godziny otwarcia: 10.00–17.00, w okresie wakacyjnym: 9.00–18.00
tel. 693 63 41 14

Zakopiańskie misie

U podnóża Tatr, nieopodal Krupówek, swój dom odnalazły misie… Bez obaw, chodzi oczywiście o te pluszowe. Muzea tych kultowych zabawek – tzw. Teddy Bears Museums – znajdują się w różnych miejscach na świecie, a polskie muzeum – jak piszą gospodarze – powstało z pasji do zbierania misiów i wszystkiego, co jest z nimi związane. Zwiedzający mogą się zapoznać z historią pluszowego przyjaciela wszystkich dzieci, zmieniającym się na przestrzeni lat jego kształtem i materiałami, z jakich był tworzony. W muzeum można również podziwiać sceny rodzajowe z udziałem misiów, wysłuchać ich koncertu oraz zachwycić się wystawą misiów kolekcjonerskich reprezentujących różne zawody. A ponieważ to Zakopane, obowiązkowo trzeba sobie zrobić zdjęcie z naturalnej wielkości misiem góralem i jego rodziną. To wyjątkowe muzeum z pewnością zachwyci nie tylko najmłodszych i będzie oryginalnym przystankiem na drodze ku tatrzańskim szczytom, gdzie stanąć można oko w oko z żywym krewnym pluszowego misia…   

Informacje praktyczne:

Muzeum Misiów
ul. Kościuszki 8, Zakopane
godziny otwarcia: 10.00–19.00
tel. 797 356 003

Drewniane cuda

Pięknie odnowiony budynek dawnej leśniczówki w Stryszawie (zachodnia część powiatu suskiego) to siedziba Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej prowadzonego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie. Wystawę stałą tworzą między innymi koniki, grzechotki, ptaszki, bryczki, taczki; wystawy czasowe prezentują zaś prace powstałe w ramach konkursów organizowanych przez Centrum. Gospodarze zachęcają do wzięcia udziału w warsztatach folklorystycznych, podczas których można uczyć się technik tworzenia drewnianych miniatur od samych mistrzów. 

5–7 czerwca 2015 roku, już po raz XIX, odbędzie się w Stryszawie Święto Zabawki Ludowej. Jak co roku, podczas Święta wyłoniony zostanie zwycięzca konkursu na zabawkę ludową. Tegorocznym tematem są „Stryszawskie rajskie ptaszki” – malutkie ptaszki zaklęte w drewnie, a wytwarzane w Stryszawie już od połowy XIX wieku. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych uczestników, będą występy zespołów folklorystycznych, koncerty oraz kiermasz, podczas którego będzie można się dowiedzieć, jak powstaje drewniana zabawka ludowa. Takiej okazji do poznania żywego dziedzictwa kulturowego regionu nie można przegapić! 

Informacje praktyczne:

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
Stryszawa 740
godziny otwarcia: poniedziałek–piątek: 8.00–19.30, sobota: 9.00–16.00
tel./faks 33 874 70 03
e-mail: gokstryszawa@poczta.fm

Fot. dziecko w stroju krakowskim, Cyfrowa Biblioteka Narodowa, domena publiczna