Młodopolska Małopolska

Młodopolska Małopolska

Autor: archiwum MIK, Licencja: CC BY-SA

Najelegantsza kawiarnia w Krakowie, wędrówki Wyspiańskiego po ziemi bieckiej, sądeckiej i gorlickiej, pierwszy polski kabaret, Muzeum Orkana w Porębie Wielkiej… W tym tygodniu otworzymy przed Wami bramy do świata Młodej Polski. Poznacie go bliżej, jeśli wkroczycie z nami na szlak Młodopolska Małopolska!

„Szlak biegnie przez pięć powiatów (…) i opowiada o losach ponad dwudziestu wybitnych twórców: malarzy, literatów, architektów. Wszystko po to, by móc poznać i zrozumieć niezwykłe zjawisko, jakim była Młoda Polska. Kraków zajmuje szczególne miejsce na tej trasie. To tu mieściły się domy i pracownie artystów: Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego czy Włodzimierza Tetmajera. To tu – na ścianach galerii i deskach teatrów – wystawiano ich dzieła. To tu – w kościołach (św. Krzyża, Mariackim czy Franciszkanów) oraz w prywatnych mieszkaniach – zaklinali oni swoje wizje w malowidła, meble czy witraże. To tu uczyli się w Szkole Sztuk Pięknych i spotykali w kawiarniach: Jamie Michalika czy Noworolu. Kraków był ich domem, sceną, inspiracją, miejscem pracy i odpoczynku, błogosławieństwem i przekleństwem[1].

Niektóre obiekty na szlaku: 
Kraków:
Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kościół Św. Krzyża, Akademia Sztuk Pięknych, „Jama Michalika”, Kościół Mariacki, Collegium Maius oraz Pałac Sztuki.

Zakopane: Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.

Poręba Wielka: Muzeum Orkanówka.

Biecz: pomnik Stanisława Wyspiańskiego.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat szlaku, wejdźcie na stronę www.szlakimalopolski.mik.krakow.pl
Fot. Joanna Nowostawska-Gyalókay, CC BY SA


[1] K. Kobylarczyk, Wejdź na szlak!, Kraków 2013.